Grafický design

Ondřej Horáček

Ondřej Horáček je grafický designér z Liberce. Absolvoval obor vizuální komunikace na fakultě umění a architektury Technické univerzity Liberec a je členem Designbyra. Baví ho vždy dumat nad novým grafickým zadáním, lézt po skálách a být v přírodě a na cestách. Pozvolna testuje digitální nomádství.

Nenech si vnutit cizí tempo. Platí nejen v alpinismu.

Na čem aktuálně pracuješ?

Právě teď na redesignu pytlíků na kafe pro Kafe Francin.

Vypíchneš ze svého portfolia 3 věci, na které jsi hrdý?

Těžký úkol, ale budiž.

1. Studie informačního systému do Jablonce nad Nisou navržená v kooperaci s architektonickým studiem mjölk. V současné době probíhá realizace první části infosystému.

2. Brand Kafe Francin

3. Vizuál festivalu současného výtvarného umění ARTWEEK Liberec

Jaké nástroje jsou nezbytné pro tvůj život a práci?

Pro práci MacBook a diář Moleskin. Nejvíc času strávím v Illustratoru, mám rád Spotify a baví mě pohrávat si ve Fontlabu, ale zatím z toho nic moc nevzešlo. Pro život dobré lezečky (La Sportiva Testarossa), dobrá káva a hodně vody.

Jak vypadá tvůj pracovní stůl?

Momentálně takto – Digital nomad office, Kalymnos, Řecko. Ale jinak mám bezva kancl v Liberci (pozn. autora: v 7. patře budovy OD Baťa na Soukenném náměstí).

Jakou hudbu posloucháš při práci?

Různou. Momentálně třeba Mura Masa.

Máš nějaký způsob, jak si organizuješ den?

Nejradši trávím půl dne v práci a půl dne ve skalách v libovolném pořadí. A jinak celkem chodím po kavárnách. Mám rád přesuny.

Účastnil ses už několika grafických soutěží. Jak sis vedl? Co ti to dalo nebo naopak vzalo?

V grafických soutěžích jsem si zatím vedl tak, že jsem žádnou nevyhrál ☹. Raději se účastním vybraných soutěží, ty veřejné moc nestíhám. A co mi to dalo? Určitě srovnání. Myslím, že když se pak člověk dívá, jak zadané téma řešili ostatní, co vybrala porota, jak se to nakonec použilo apod., dá se z toho hodně čerpat a naučit. Takže z tohoto pohledu jsou soutěže jednoznačně fajn.

Jaké tipy máš ke zlepšení produktivity?

Snažím se, abych nemusel být moc produktivní, abych měl čas nad věcmi přemýšlet. Když si člověk dá čas nad věcmi přemýšlet, zjistí, že je paradoxně docela produktivní.

Jaké jsou tvoje silné stránky?

Nevím, asi práce s písmem.

Ve tvém portfoliu se často objevuje kombinace modré a červené barvy, čím si to vysvětluješ?

To s tou modrou a červenou je fáma 😊. I když je fakt, že oproti ostatním designérům k modročervené barevnosti inklinuju asi častěji. Já totiž všeobecně rád všechno zjednodušuju až na dřeň, považuju se skoro až za takového redukcionistu. No a co je prazákladnějšího a jednoduššího než kontrast teplé a studené barvy? Takže takhle si to vysvětluju, i když je možné, že se mi kombinace modré a červené prostě líbí.

Kde o tobě nebo tvojí práci najdeme další info?

Na www.ohoracek.cz a na Facebooku.

Díky za rozhovor

Zdroj a foto: ohoracek.cz