Článek

Nejdražší česká kniha na pultech knihkupectví

Josefa Váchala Šumava umírající a romantickáNejdražší česká kniha na pultech knihkupectví

Před pár dny se na pultech knihkupectví objevila kniha Josefa Váchala „Šumava umírající a romantická“, respektive faksimile původního tisku z roku 1931, z nakladatelství Paseka. Vy, fajnšmekři typografie jistě víte o co jde a radujete se. Vy, kterým je unikátní sveřepý umělec Josef Váchal(1884-1969) zatím skryt máte možnost díky jeho životnímu dílu Šumava umírající a romantická poznat jeho jedinečnost.

Josefa Váchala Šumava umírající a romantická

Knihu Váchal sám napsal, ilustroval dřevoryty, vysázel vlastním písmem, vytiskl a nakonec svázal. Světlo světa tak spatřila kniha o rozměrech 65×49 cm, svázaný do celokožené vazby, která je výsledkem pilné tříleté Váchalovy práce. I váha této knihy je úctyhodná: dvacet kilogramů. Kniha má celkem 276 stran, dřevorytovou předsádku, patitul, titul, padesát dva celostránkových, patnáct menších barevných dřevorytů, jednu vignetu, dvě iniciály, vlastní písmo. Váchal osobně vytiskl a svázal jedenáct výtisků této naprosto originální knihy.

Josefa Váchala Šumava umírající a romantická

Váchal knihu prodával se za 15 000 korun, dnes je její hodnota uváděna v milionech.  Sám Váchal hledal kupce obtížně: plnou cenu prý dostal jen od knížete Jana Nepomuka ze Schwarzenberga, za dva tisíce korun odprodal dílo brněnskému sběrateli Arnu Sáňkovi.

Nakladatelství Paseka dnes vydává 200 výtisků tohoto unikátního díla v původním formátu, zbývající náklad pak ve formátu zmenšeném. Cena tak unikátního díla je 40 000Kč. Šumavou si nakladatel Horáček splnil jistě svůj obrovský sen. Myslel však i na dostupnost tohoto knižního skvostu pro běžné čtenáře a milovníky grafiky a proto připravil zmenšenou verzi knihy. Tato kniha vychází v dvoutisícovém nákladu za přijatelnou cenu 3300Kč.

Josefa Váchala Šumava umírající a romantická

Svým pozoruhodným činem tak Váchal vytvořil pravděpodobně největší českou tištěnou knihu, která je rozměry srovnatelná se starými rukopisy jako Lobkovický graduál. Šest originálních výtisků dnes vlastní UMPRUM, zámek Hluboká a Moravská galerie v Brně.. Osud ostatních originálů není znám.

Josefa Váchala Šumava umírající a romantická

Josefa Váchala Šumava umírající a romantická

Josefa Váchala Šumava umírající a romantická

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/nejdrazsi-kniha-vachala-sumava.html

09.04.08