Článek Na návštěvě

Na návštěvě ve studiu Oficina

Pražské studio Oficina se zaměřuje především na motion design a vizuální identitu televizních stanic. Od vzniku v roce 2009 se proslavilo zejména prací na grafické podobě kanálů Prima Cool, Prima Love nebo Film+, za které získalo i prestižní ocenění PromaxBDA. V českém prostředí patří Oficina mezi průkopníky motion designu, tedy oboru na průsečíku animace, grafického designu a digitálního videa. Také proto studio založilo spolek Czech Motion Design a uspořádalo před Velikonocemi jednodenní festival Mouvo, který představil vyprodané holešovické La Fabrice světovou špičku motion designu napříč celým jeho spektrem.

oficina-01

oficina-02

Za dobu své existence sídlí Oficina již ve svém třetím prostoru. Aktuálně jej najdete v domě rodiny Mattlachových, kde se nachází mimo jiné i kino Mat. „Přestěhovali jsme se před třemi lety, ale pořád mám pocit, že se ještě zabydlujeme,“ říká produkční Oficiny Vlaďka Cimbálníková.

Na rekonstrukci prostoru dohlíželi architekti Adam Jirkal a Jerry Koza z Atelieru SAD. Propojením dvou místností vznikl jeden velký studiový prostor, kterému dominují průmyslová svítidla a obnažené potrubí. „Vybouraný strop předtím skrýval odpadní trubky, které odkryli zedníci při stavbě a nám se líbily. Omylem jsme navíc objednali obří svítidla do výrobních hal, které si zase oblíbil Adam z atelieru SAD, a tak je do místnosti zaimplementoval,“ popisuje rekonstrukci designer Marek Cimbálník.

oficina-03

oficina-04

Stěny celého studia jsou striktně bílé, jedna se však odlišuje sytě zelenou barvou. „Tu využíváme pro rychlá zkušební natáčení a testy, kdy je potřeba vyklíčovat pozadí scény a nahradit ho v postprodukci,“ vysvětlil praktickou i dekorativní funkci jednoho z prvků interiéru designer Lukáš Fišárek.

oficina-05

oficina-06

Kromě otevřené velké místnosti skýtají prostory Oficiny ještě místnost s produkčním zázemím a malý ateliér, kde se fotí, natáčí, staví a experimentuje, nebo kam se v případě potřeby vejde další pracovní stanice. Letos by v Oficině rádi zušlechtili venkovní prostor vnitrobloku, který získali k dispozici. Plánují z něj vytvořit obyvatelnou terasu se zahrádkou, ve které se chystají zasadit bylinky i malou třešeň.

oficina-07

oficina-08

Zdroj a foto: ofcn.cz