Na návštěvě

Na návštěvě ve studiu Dynamo design

● Místo: Osadní 35, Praha 7,
● Architekt: Dynamo design

Dynamo design sídlí v pražských Holešovicích v areálu M Factory. Jde o jednu z nejvýznamějších továrních budov Holešovic, původně sloužící výrobě Pražské šunky. 

Továrna byla dostavěna v roce 1898 podle návrhu stavitele Aloise Špalka. Na tuto původní podobu se také soustředila rozsáhlá rekonstrukce, kterou navrhl architektonický ateliér Olgoj Chorchoj v roce 2010. Byly vybourány všechny přístavby a dostavby, které zakrývaly původní podobu a které zde vznikly především po roce 1954, kdy byla továrna znárodněna.

Očištěnou podobu továrny architekti doplnili o podzemní garáže, celoskleněný hranol v prvním patře a o dvojpodlažní obytnou nástavbu na východním křídle dvorního traktu. Použité nové materiály a přistavěné objemy kromě jiného zdůraznily jedinečnost a neopakovatelné kouzlo průmyslového prostoru uvnitř obytné čtvrti.

„Do areálu M Factory jsme se nastěhovali těsně po jeho rekonstrukci, tedy v roce 2010. Hledali jsme otevřený, ale zároveň i zajímavě členitý prostor, který bude mít industriální charakter a inspirativní atmosféru. V roce 2010 ještě nebyly Holešovice tak in a zpočátku scházela i možnost jít se někam v okolí dobře najíst. Dnes už je to úplně jinak a v okolí se v posledních letech otevřelo velké množství restaurací, bister a kaváren. Díky projektům typu M Factory a sousedním areálům jako jsou Holešovický pivovar, DOX nebo Vnitroblock se Holešovice úžasně oživily,“ říká Libor Jelínek, creative director a zakladatel Dynama.

 

Samotné prostory, ve kterých sídlí Dynamo, zahrnují dvě hlavní místnosti se zvýšenými galeriemi a zasedacím prostorem, vlastní dvorek a zázemí s kuchyní a skladem. Podstatným prvkem v interiéru jsou díla současných českých umělců, která sbírá jeden ze dvou majitelů Dynama – Michal Richtr. Najdeme zde díla Jiřího Černického, Stanislava Kolíbala, Jiřího George Dokoupila, Kryštofa Kintery a dalších.

„Dříve jsme v Dynamu pořádali i výstavy současného českého umění (Kratina, Kolíbal, Černický), ale to nás tu bylo méně a nebyl problém k tomu účelu prostory upravit. Teď už je to složitější, ale máme v plánu letos ještě něco vymyslet a i tím oslavit 10 let fungování Dynama,“ dodává Libor Jelínek.

Zdroj a foto: Dynamo design