Rozhovory

Martina Lopotová

V běžném životě na Martinu narazíte buď na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT, kde pracuje jako odborný asistent, nebo u vyšetřovacího lehátka na soukromé klinice, kde zastává funkci vedoucího oddělení a specialisty na pohybový aparát. Na doktorku věd si zvolila trochu netradiční koníček — produktový design. Dostala se k němu až během mateřské dovolené, ale o to víc ji tvoření baví. Navíc je v tom i úspěšná — se svojí kuchyňskou světelnou trilogií uspěla v soutěži Balakryl RECY věci. 

Všechno se dá, když se chce. Jen jedno se nedá… aby se chtělo.

Jaká byla vaše cesta k produktovému designu?

Na mateřské dovolené jsem najednou začala mít potřebu tvořit rukama. Začala jsem povrchovými úpravami dřeva a jiných materiálů. Zaujala mne imitace materiálu na jiném materiálu (imitace oxidovaného kovu na skle, plastu, polystyrénu či dřevě). Materiál jsem si vždy nacházela u popelnic. Mnoho lidí vyhazuje hromadu věcí, kterým jde vdechnout nový život a funkci. Brala jsem to vždy jako výzvu a prakticky všechno, co jsem kdy vytvořila, bylo původně odepsané a již nepotřebné.

Vedle práce na povrchu dřeva jsem zjistila, že by se mi hodilo o tomto materiálu a jeho zpracování vědět více, tak jsem se přihlásila na střední odborné učiliště (akademie řemesel – Zelený Pruh v Praze). Letos v červnu získám (snad :)) výuční list v oboru truhlář.

Jak se vzděláváte a kde na to berete čas?

Učí mne 23 tisíc českých odborníků na dřevo z celé republiky… na Faceboooku moderuji jednu z největších oborových skupin, která sdružuje truhláře, tesaře, řezbáře a jiné dřevaře. Schvalování příspěvků a pročítání diskuzí u nich mne učí mnohem snáz, než samostudium :D

Loni jsem zorganizovala první celorepublikový dřevařský sraz včetně přednášky Ivy Bastlové DiS. o interiérovém designu. Letos v květnu proběhne druhý ročník, kde budeme mít i přednášku o produktové fotografii od Lukáše Urbana.

Na čem aktuálně pracujete?

Dokončuji stoličky a připravuji se na projekt „okno“ (výroba). Nic kreativnějšího nyní není na programu, protože se jedná o přípravu k mým závěrečným zkouškám na učňáku (Akademie řemesel Praha, obor truhlář).

Vyberete práce, které bychom si mohli blíže představit?

Kuchyňská světelná trilogie

Příběh o třech dějstvích, kde hlavní roli hraje lžička, odkapávač a síto.

Šperky ze dřeva

Jedná se o ruční výrobu bez použití soustruhu (pouze vrtačka). Materiál – krabička ořech, prstýnek švestka (tmavé dřevo) a oliva (světlé dřevo).

Tyto prstýnky jsme si s manželem vytvořili místo snubáků v amazonském pralese pouze pomocí pilky na železo, kterou nám zapůjčil místní indián, a kůže z jakéhosi místního zvířete. Materiál – drobný kokosový oříšek – lesk dosažen pouze leštěním.

Přívěšek — srdíčko z českého akátu, prstýnek z jihoamerické dřeviny bocoté. Krásná ukázka, jak i naše dřeviny umí být stejně nádherné jako ty exotické. A není nutno kvůli nim kácet plíce Země.

Na plátně…

Z tvoření s dětmi mi doma zbylo natažené malířské plátno a u popelnice jsem našla polystyrénovou rozetu, která se používá ve starých domech jako imitace štukových ozdob. Troška terpentýnu zařídila rozleptání polystyrénu, aby vypadal jako ohlodaný zubem času, a barvičky dodaly patinu. Vznikl tak obraz s názvem „Titanic 1912“ (jak ho nazval můj syn – milovník lodních katastrof :D, protože mi připadal jako vylovený z oceánu).

Tohle je můj první pokus o obraz. Chtěla jsem vytvořit dojem opršeného kovu na nějaké stuktuře. Tu jsem si vytvořila na plátně enkaustickým voskem přes šablonu. Obraz působil tmavým dojmem, a tak jsem do něj vypálila dírky a obraz podsvítila, čili v interiéru tvoří i funkci designového intimního osvětlení.

Jaký je váš oblíbený materiál?

Jednoznačně dřevo.

Jak vypadá váš pracovní stůl?

Toto je fotka pouze jednoho z mých pracovních stolů — dřevařského. Mám i další dva pracovní: učitelský a fyzioterapeutický (vyšetřovací lehátko) :)

Jak s odstupem hodnotíte úspěch v soutěži Balakryl RECY věci?

Úspěch – neuspěch… Cesta byla cíl a vnímám to pořád stejně. A pro tu cestu se letos přihlásím zas.

Jaké máte plány do budoucna?

Dobudovat si vlastní dílnu a v ní tvořit, na co zrovna budu mít chuť. Získat v červnu výuční list v oboru truhlář a za rok pokračovat v dalším studiu a plnit si sen jako umělecký truhlář (DiS.).

Práce kterého autora sledujete? Ať už v Čechách nebo zahraničí…

V ČR je to dřevosrdcem, oakendesign, dřevěné loutky Luďka Buriana, v zahraničí country chick paint, Annie Sloan, či obecně známý pinterest.

Kde o vás čtenáři najdou další informace?

Na facebookové stránce Pa-tina-bytek.

Děkuji za rozhovor

Zdroj a foto: Martina Lopotová


Nominujte se do soutěže Balakryl RECY věci

Nové zkušenosti, zážitky i přátelství se vám otevírají, pokud se úspěšně nominujete do projektu Balakryl RECY věci. 

Přihlaste se do týmu designérů. Nominujte svůj kousek do soutěže Balakryl RECY věci do 30. 4. 2019.

Nepropásněte svoji příležitost.