Rozhovory

Marie a Pavel Tilšarovi

Marie a Pavel jsou partneři v práci, v muzice, v tvoření i v životě, a to už 15 let. Poznali se u muziky a ta je provází celou dobu. Před časem uspěli s meditační vanou v soutěži Balakryl RECY věci a momentálně se naplno věnují výrobě BF kožených, ručně šitých bot. Ale když je čas a nálada spíš na práci než na muziku, rádi si zaupcyklují… i když tomu ještě pořád říkají kutění.

Dříve jsme kutili, teď se tomu říká Upcyklace :-)

Jaká byla Vaše cesta k produktovému designu?

Naše první společné bydlení v mínus dvojce pod sklepy ve Vršovicích a znatelný nedostatek peněz nás donutil posbírat po kámoších a bazarech co zbylo a „něco z toho udělat“. A tam to začalo. Postupně jsme se posouvali – v patrech, kde jsme žili i v úrovni tvorby.  Přišel další level… dítě, hypotéka, dům… a tam se to už rozjelo na plno…

Při rekonstrukci domu jsme zdokonalovali postupně veškeré dovednosti… a při práci renovovali truhly, mlýnky, nábytek… Dřív se tomu říkalo kutění, teď je to upcyklace. Teď jsou děti dvě, pes jeden, jedna kočka, stůl se zvětšoval už 3x a to svítidlo nad ním je pořád stejné, ale boží.

Na čem aktuálně pracujete?

Primárně sami na sobě… :-) Člověk se pořád vyvíjí a učí, teď jsme ve fázi, kdy to nějak víc vnímáme. Jinak pracujeme na zdokonalování UHURU – a to ve všech směrech. A také bychom si rádi, po deseti letech, konečně dovyrobili svítidlo do obývacího pokoje – upcyklací starého trámu.

Vyberete 3 práce, které bychom si mohli blíže představit?

Meditační vana

Byla jednou jedna vana… vyhozená. A už není. Ani vyhozená, ani vana. Teď už je z ní set, kam by si jeden sed. To máte hned.

Krásnoobchod

Rádi vdechujeme život věcem, co mají minulost, příběh a co by nejspíš skončily někde, kde by úplně vyhasly.

Uhuru

Ručně šijeme poctivé boty s úctou k použitému materiálu.

Jaký je váš oblíbený materiál?

Dřevo, kov, kůže – ty vedou.

Dřevo pro svou krásu, vůni, jedinečnost. Dává hřejivý pocit. Rádi ho zpracováváme spíše „rustykálně“, používáme vosky a necháváme tím vyniknout jeho přírodní a dokonalý vzhled.

Kov je úžasný tím, že když víte, jak na něj, je tvárný, ale přesto pevný. Kov je ale hlavně Pavlova parketa.

Kůže k nám přišla díky botám, ale úplně jsme jí propadli. Jak je v ní možno číst příběhy… je poddajná (tedy někdy :-)) a pak najednou drží tvar.

Dřeva a kůže si jako materiálů obrovsky vážíme. Chováme se k nim s úctou, zpracováváme je do posledního kousku. Neplýtváme. A jsme vděčni, že s těmito materiály můžeme pracovat.

Jak vypadá váš pracovní stůl?

Stolů je několik… začíná to vždy u kuchyňského. Ten má už spoustu zářezů a děr… od různých pokusů a řezání, když dostaneme nápad a nechce se nám do dílny. Pak je tu ponk… né klasický, ale „codůmdal“, z kuchyňské linky, OSB desky… na špinavé práce. Tam se toho vystřídá hodně. Barvy, dřevo, mlýnky… pak se tam pracuje s flexou, svařuje… no :-) a poslední, „čistý“, z Pavlova pokojíčku, když byl ještě mladý junák a pájel na něm cínové vojáčky… ten je na boty :-)

Jak s odstupem hodnotíte úspěch v soutěži Balakryl RECY věci?

Celé to pro nás byla zajímavá zkušenost. Potkali jsme tam krásné a šikovné lidi, kluky designéry, kteří ví… A i když se mnou (Marie) není lehké diskutovat, nakonec přišlo pochopení, že to kluci myslí dobře a naučili jsme se pár nových věcí. Zase naši práci viděli jinýma očima a to bylo super. Navíc pracovat v tak úžasně vybavené dílně jako byla v Plzni a mít podporu a zázemí, co kluci designéři poskytly a pak vystavovat v Národní galerii – to se nám neděje každý den.

Ale jinak – trošku jsme zpětně zazáviděli „sběráky“, co měli v Brně. Tam by se našla větší srdcovka a kreativnější „bordel“, než byla naše vana :-)

Jaké máte plány do budoucna?

Marie: Já se řídím heslem „chceš-li pobavit bohy, řekni jim své plány“ – takže já neplánuji. Vše, co jsem kdy měla naplánované, tak se tolikrát změnilo…:-)

Pavel: Máš pravdu, miláčku (ale před tím nějaké plány říkal – něco jako „pohnout s botama“ a „udělat podkroví“)

Koho práce sledujete, ať už v Čechách nebo zahraničí?

Dave Matthews Band to je inspirace, panečku…

Obecně čas nevěnujeme sledování prací ostatních. Máme rádi to, že si na to přijdeme převážně sami. Ale ze dřeva rádi sledujeme PALETKY – jsou to naši známí. Jejich práce a přesah, který v ní mají, nás hodně baví.

Kde o vás čtenáři najdou další informace a kontakt?

Boty najdou na www.facebook.com/uhuruboty nebo na Fler.cz. Dřevo na www.fler.cz/Krasnoobchod

Děkuji za rozhovor

Zdroj a foto: Marie a Pavel Tilšarovi