Článek

Ikonická Rybička na výstavě v Galerii Českých center

Při příležitosti oslav stého výročí založení Československa připravila Česká centra soubor tradičních kvalitních umělecko-řemeslných předmětů a výrobků, které se stále vyrábějí a jsou nadčasové. Vedle kola Favorit, botasek, stavebnice Merkur a Tatrovky pro děti zde najdete také kapesní zavírací nůž Rybička. Máte ho někde doma? Kdo by ho neznal! Rybičku si mnoho lidí okamžitě s úsměvem spojí se svým dětstvím a z nostalgie ho neváhá i dnes koupit jako dárek dětem nebo přátelům.

Osvědčený český design

V Mikulášovicích v Českém Švýcarsku se nože vyrábějí od roku 1794, kdy zde místní obchodník Ignaz Rösler založil nožířskou továrnu. Kromě množství nožů různého určení se v současné firmě Mikov vyrábí i kancelářské potřeby a průmyslové spony. Slavný nožík Rybička by už asi mohl slavit stovku, ale přesné datum vzniku ani autor nejsou známé. V minulosti plechové ostří často rezavělo a tmavlo, ale dnes je nůž vyráběn z kvalitní nerezové oceli se střenkou ze zinkové slitiny.

Stoletá rybička

Škoda, že nevíme, kdo a kdy Rybičku vymyslel, ale je jasné, že čas ji už dostatečně prověřil. Jeho tvar se nemění, je to symbol, výjimečný a nejprodávanější výrobek značky Mikov, zkrátka „česká rybička“. Dál ho rodiče pořizují pro kluky i holky, slavný kapesní nůž se stává součástí sbírek a jeho zlatá varianta z 24karátového zlata slouží jako dobrá investice. Modrá Rybička vznikla k oslavě 215. výročí výroby nožů na severu Čech v roce 2009, červená Rybička byla vyrobena v limitované edici roku 2010 k 55. výročí firmy Mikov.

Kromě klasického nejznámějšího provedení můžete Rybičku vidět v mnoha variantách a barvách, lakovanou, malovanou, pozlacenou, stříbrnou nebo dokonce zdobenou třpytivými kamínky. Výjimkou nejsou ani dárkové kousky s různorodými nápisy na čepeli.

Výstava navazuje na reprezentativní publikaci Uměleckoprůmyslového muzea „Design v českých zemích 1900-2000“ a potrvá v Galerii Českých center v Praze až do konce prázdnin. Rybička a další nožířské výrobky budou dále k vidění na výstavě „Historie a současnost nožů Mikov“ v Muzeu Policie ČR v Praze až do 21. prosince 2018.

Ukázky

Zdroj: mikov.cz, czechcentres.cz