Článek

Guttenberg by se divil

EsquireGuttenberg by se divil

Muzeum moderního umění na Manhattanu má ve svých sbírkách mimojiné nejlepší obaly z pětasedmdesátileté historie časopisu Esquire. Součástí této sbírky bude i letošní zářijové číslo. Unikátnost tohoto čísla bude spočívat v materiálu — bude z tzv. elektronického papíru.

Titulní strana z elektronického papíru umožňuje stejně jako display pracovat s černobílým textem a obrázkem. Díky tomuto materiálu na čtenáře bude blikat ze 100.000 titulek „21. století právě začíná“. (ostatních 620.000 výtisků nákladu bude mít klasicko papírovou obálku).

Papír a baterie pro tuto nezvyklou titulku jsou vyrobeny v Číně. Baterie jsou tak malé, aby bylo možné je vložit do obalu časopisu a zároveň aby udržely funkční obálku nejméně 90 dní. Kompletace elektronického papíru a baterek proběhne v Mexiku.

„Pokoušíme se zkombinovat technologii 21. století s výrobním procesem století devatenáctého,“ řekl šéfredaktor Esquiru David Granger. Vysoké náklady unikátního vydání snižuje automobilka Ford, která bude mít na vnitřní straně kouzelného přebalu reklamu na své nové SUV Flex.

Elektronický inkoust zkoušel už v roce 2006 také belgický list de Tijd. Dvěmastům svých předplatitelů rozdal elektronická zařízení, aby jim pak noviny posílal každý den jen v elektronické podobě k zobrazení na elektronickém papíře.

Technologie elektronického papíru je považována za materiál budoucnosti pro noviny, časopisy či knihy. To potvrzuje , s jistou dávkou optimismu, i výrobce elektronického papíru E Ink (dodávající papír pro Esquire) a předpokládá, že příští rok už by podobný přístup mohly první noviny využívat v běžném provozu.

Na webových stránkách si nejen počtete, máte také možnost v galerii shlédnout všechny obálky doposud vydaných čísel. Je to příjemná přehlídka tvarosloví grafického designu a trendů. Doporučuji!

V současné době není k mání pouze ČB varianta, ale také plnobarevná. Na trh ji uvedla firma Fujitsu v roce 2007. I oni se těší, že budoucí noviny už nebudou díky elektronickému papíru fádní a nehybné jako dnes. Objeví se v nich například pohyblivé obrázky. Výrobců dnes je již několik (př. Epson).

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/easquire-guttenberg-obalka.html

04.08.08