Článek

Flash versus HTML5 — výsledek souboje

HTML5Flash versus HTML5 — výsledek souboje

Jaká technologie nakonec ovládne multimédia na internetu? Podobně jako u souboje formátů Blu-Ray a HD DVD máme příležitost sledovat duel dvou konceptů. Komerční řešení si s otevřenou myšlenkou však jen tězko poradí.

Opravdu. Víceméně jednotná implementace napříč prohlížeči a obecné přijetí HTML5 se blíží nezadržitelně do cíle. Hnací silou je otevřená a tedy bezproblémová koncepce podporovaná klíčovými prohlížeči. Dozrává tak nový standard HTML5 a CSS3, který udělá radost kodérům i designérům. Je jednoduchý a umí vše, co je potřeba.

-

Zpět ke kořenům

Esencí, která se knihou nese, je poznatek, že audio a video v „nových“ formátech bude na webu konečně běžnou součástí, a to i mimo weby zaměřené výhradně na mediální obsah. Ve většině případů si nebudete muset vypomáhat Java Scriptem ani technologií Flash. Přesto v knize najdete kapitolu, která se podrobně zabývá konverzí do vhodného formátu. Flash budete také stále potřebovat v případě sofistikovanějších interakcí a animací. Každopádně HTML5 se snaží pokrýt všechny důvody, které nyní vedly k Flashi jako alternativě. Jinými slovy, něco jako DVD menu v HTML5 ještě bez pokročilého scriptování nevytvoříte, ale budete hodně blízko.

Žhavé novinky v CSS3

CSS3 přináší mnoho inovací – například vícesloupcovou sazbu a podobně. My se primárně zaměříme na ty, které se týkají formy audio a video obsahu.

— border-box
dokážete mnohem lépe ovládat obdélníkové elementy, margin a padding

— border-radius
zaoblení rohů, které už mnoho z nás používá, se stane standardem

— transition a transform
bezproblémová manipulace s „čímkoliv na stránce“. Otáčení, natahování, průhlednost. To vše i s možností použití plynulého průběhu ze stavu A do B za čas T. IE tyto definice však prozatím nepodporuje.

-

Titulky a jiné transkripce

V tomto směru je v knize popsána aktuální situace. Avšak úroveň imlementace v prohlížečích ještě není konečná. Vypadá to, že se hlavním uznávaným souborem pro webové titulky stane WebSRT, což není nic jiného než klasický formát SubRip SRT striktně v kódování UTF-8.

Další kouzla

Samozřejmě HTML5 samo o sobě neřeší komplexnější animace a manipulace s mediálním obsahem. Ale poskytuje k tomu mnohem sofistikovanější platformu. Pokud ovládáte JavaScript, bude pro Vás kniha skvělým zdrojem inspirace.

Zabývá se totiž jak interakcí webové stránky s videem a audiem, tak i dalšími možnostmi optimalizace výkonu (technologie Web Workers) a vizuální manipulace, jako jsou filtry v reálném čase (Canvas), ořezy videa pomocí SVG grafiky nebo sestavení vlastních ovládacích prvků respektujících design webu. Ukazuje také blízkou budoucnost v podobě API, díky kterému můžete například převést audio do vizuální formy (vlny nebo spektrální analyzér).

Zdroj informací

K sepsání tohoto článku jsem vycházel z knihy HTML5 – audio a video, kompletní průvodce vydané nakladatelstvím Zoner Press. Kniha je souhrnným technickým soupisem aktuálních možností a dokončované specifikace jak HTML5 tak CSS3. Osobně považuji knihu za stručný úvod do tématu a pro tento účel je výborným nakopávačem.

-

Otevřené finále

Pokud se zaměřím na aktuální nejistoty, tak klíčová je neshoda na jednotném formátu videa. Prozatím totiž žádný formát není podporován všemi prohlížeči. Z těch je na tom nejlépe Chrome, který podporuje všechny tři finálové formáty, tedy Ogg Theora, MPEG-4 H.264 a WebM.

Naštěstí HTML5 nabízí řešení ve formě značky <source>, kde i pro jedno video dokážete nadefinovat odkazy pro více formátů, a prohlížeč si tak zvolí ten, který podporuje.

-
Tabulka: Podpora formátů v prohlížečích

HTML5 ještě není v úplně definitivní verzi, to se očekává v průběhu let 2011/2012. Nezapomeňte, že dostupnost technologie a masové rozšíření jsou od sebe občas roky daleko. Takže než se do HTML5 a CSS3 vrhnete, je dobré si provést analýzu rozšířenosti dané technologie mezi uživateli vašeho webu. A současně se mrknout, jak se nové vlastnosti HTML zobrazují v nejběžnějších prohlížečích. Prozatím prostě nežijeme v dokonalém světě, takže testujte a čtěte aktuální informace na webech www.jakpsatweb.cz a www.zdrojak.cz.

Pokud si už nyní chcete vyzkoušet animovat v HTML5/CSS3 a kódování není vaší zálibou, pak doporučuji vyzkoušet nástroje jako www.animatable.com, www.sencha.com/products/animator a nakonec jeden zajímavý český nástroj na webu piffle.abdoc.net.

 

-HTML5 – audio a video

Kompletní průvodce

Autor: Silvia Pfeiffer
Formát: 168 x 230
Počet stran: 352
Vydavatel: Zoner Press
Cena: 341 Kč

Další informace o knize

Zdroj a foto:
Vítek Válka

 

Vítězslav Válka

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/flash-versus-html5-souboj.html

07.11.11