Článek

Designum 3 na téma: Hračky

Designum 3Designum 3 na téma: Hračky

Na úvodní straně třetího letošního čísla slovenského časopisu Designum najdete polyetylénového lišáka od Libuše Niklové. Předznamenává tak hlavní téma a tím jsou hračky. Najdete zde reportáže z několika výstav, rozhovory s designery a také se sběratelem hraček. Těšit se můžete, jako vždy, na bohatý obrazový doprovod a to vše, aniž byste byli rušeni reklamou :)

Hned v úvodu nového čísla si můžete přečíst rozhovor se slovenským automobilovým designerem Borisem Grellem. Boris v současné době působí na pozici team leadera ve firmě Volskwagen. V rozhovoru se dočtete nejen o jeho studiích na VŠVU a Royal College of Art, ale především o jeho cestě k automobilovému designu. Představuje také několik svých prací včetně návrhů a skic.

Designum

Využít odpadových materiálů ke tvorbě unikátních uměleckých děl a tím prodloužit jejich životní cyklus, to byl nápad dánského sdružení re:Something. V časopise Designum najdete ukázky jejich prací.

V další části časopisu najdete reportáže z několika výstav, které se týkají především hraček nebo nábytku.

Před časem vypsalo Slovenské centrum designu soutěž pro střední a vysoké školy na tvorbu hraček. Kvalitu prací hodnotila jak odborná, tak dětská porota a vybráno bylo několik exponátů, které tvořily základ výstavy „Čas na hračku“, která proběhla v Bologni a v Bratislavě. Reportáž z výstav včetně ukázek některých exponátů si můžete přečíst v Designum.

Designum

Další výstavou, o které se dočtete, je „Hra + dřevo“, která proběhla v Bratislavě. Peter Šugár se rozhodl na této výstavě představit práce studentů Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Reportáž doplňuje rozhovor s kurátorem této výstavy Peterem Šugárem a Michalem Hanulem ze školy v Ružomberku.

Designum

Další reportáž je ze souborné výstavy Libuše Niklové (1934 – 1981), která se uskutečnila v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstava prezentuje celoživotní dílo této návrhářky moderních hraček a v článku najdete několik zajímavých ukázek, včetně lišky z úvodní strany časopisu.

Fórum designu je výstava, kterou Slovenské centrum designu pořádá v rámci veletrhu „Nábytok a bývanie“ v Nitře. Na stránkách Designum najdete rozhovor s kurátorkou této výstavy Adrienou Pekárkovou.

A nenechte si ujít ani reportáž z 49. ročníku veletrhu nábytku v Miláně.

Designum

Na dalších stránkách najdete velký rozhovor s košickým sběratelem „retro“ hraček Jozefem Petrákem, který sbírá hračky už více než dvacet let. V jeho úctyhodné sbírce najdete vše od angličáků až po igráčka.

Následují dva rozhovory s designéry, kteří pracovně zavítali do exotických míst, jakými jsou třeba Kolumbie a Thajsko.

Závěr časopisu je pak už tradičně věnován pozvánkám na probíhající akce či výstavy, které byste si neměli nechat ujít.

Časopis Designum vychází šestkát ročně a v České republice si jej můžete předplatit za 330 Kč na rok a to včetně poštovného.

Další informace o předplatném naleznete na webu časopisu.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/designum-hracky.html

09.09.10