Článek

Co najdete v pátem čísle časopisu Designum

Designum 5Co najdete v pátem čísle časopisu Designum

Snad ještě není pozdě upozornit na poslední loňské číslo časopisu Designum, které do redakce dorazilo o Vánocích. Narozdíl od předchozích tematicky zaměřených čísel v něm tentokrát najdete od všeho kousek, i když zejména v první části převládají keramika a porcelán. Mezi nejzajímavější články patří rozhovor s Danielem Pirščem, reportáž Pavola Nogy z akce Kupé anebo zhodnocení pražského Design bloku.

Porcelán

Hned v úvodní části naleznete dva poměrně rozsáhlé rozhovory týkající se porcelánu a keramiky. Ten první je s jedním z nejvýznamějších českých designérů pracujících s porcelánem, Danielem Pirščem. Druhý pak s mladou slovenskou designérkou Simonou Janišovou, která se věnuje keramice.

Daniel Piršč mimo svoje Studio Pirsc Porcelain působí v ateliéru keramiky na bratislavské VŠMU. V rozhovoru představuje zajímavé kousky ze své tvorby jako například vázu Filigrán nebo poměrně novou kolekci 3D tapet. Ty jsou například k vidění v pražském DOXu a stojí za to. V závěru rozhovoru Daniel porovnává bratislavskou VŠMU s VŠUP v Praze.

Designum

Výstavy

Dušan Junek nedávno v Bratislavském Satelitě pořádal výstavu „45 Fortyfive“, na které představil 45 plakátů. V rozhovoru odpovídá na otázky týkající se nejen vystavených děl, ale i na otázky týkající se budoucnosti plakátu. Což, jak se zdá, je v poslední době populární téma nejen na Slovensku.

Následuje reportáž z výstavy „Macko v Satelite“. Jedná se o akci představující tvorbu 16 studentů VŠVU v Bratislavě. Další výstavou, která se konala pro změnu v Design Factory, je Identikit Jula Nagya. Julo je zakladatel studia Calder a především bývalý vedoucí Ateliéru grafického designu na VŠVU. Výstava zachycuje retrospektivu jeho děl a v článku najdete velké množství ukázek.

Designum

Akce

Určitě si nenechte ujít ani reportáž Pavola Nogy z akce Kupé, která se před časem uskutečnila v Žilině. Organizátoři této akce zvolili pro šestý ročník jako hlavní jazyk angličtinu, což byl často kritizovaný fakt. Jaký to mělo vliv na přednášky a jak vlastně celá akce proběhla, to vše si můžete přečíst v několikastránkové reportáži.

Zajímavá je i reportáž z pražského Designbloku doplněná o množsví fotografií. Dále pak dva krátké články týkající se vídeňského veletrhu Blickfang a bratislavského festivalu vizálního umění BLAF.

Designum

Na posledních stránkách časopisu už tradičně najdete krátké zprávy a upoutávky na výstavy či zajímavé akce. A pokud byste si chtěli procvičit jazyky, první dva rozhovory (Piršč, Janišová) zde najdete i v anglickém překladu.

Designum

- Designum

Designum je slovenský časopis o designu vycházející šestkrát ročně.

Vydává jej Slovenské centrum designu a v České republice si jej můžete předplatit za 330 Kč na rok včetně poštovného.

Další informace o předplatném naleznete na webu časopisu.

 

 

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/designum-5-porcelan.html

19.01.11