Článek

Co najdete v aktuálním Fontu?

Font 112Co najdete v aktuálním Fontu?

Stodvanácté číslo Fontu vás přivítá na první pohled trochu zmatenou, ale po bližším prozkoumání velmi zajímavou obálkou Anežky Cíglerové inspirované tématem operace. To předznamenává hlavní námět tohoto čísla a tím jsou nemocnice. Mimo to vás čeká pravidelná dávka rozhovorů, článků a novinek ze světa grafického designu.

Časopis Font

Poměrně velký prostor v novém Fontu dostala právě autorka obálky, studentka Anežka Cíglerová. Anežka studuje ateliér Písma a typografie na pražské VŠUP a její práce rozhodně stojí za pozornost. Mimo rozsáhlý rozhovor, který se točí kolem jejího studia, stáží v zahraničí a tvorby, najdete o pár stránek dále i její autorské písmo Robotica. Z prací Anežky se mi velmi líbí „odorografie“ neboli vizualizace pachů – to nemá chybu :)

Časopis Font

Pokud jste ještě nebyli na Bienále v Brně, tak do 24. října zbývá už jen pár dnů, abyste to mohli napravit. Ve Fontu sice najdete pár obrázků i doprovodný článek, z osobní návštěvy Bienále však dostane pocit o řád lepší. Osobně mě oceněné práce zase tak úplně nenadchly, ale přesto musím říct, že většina vystavených prací za den volna strávený v brněnských galeriích opravdu stojí.

Časopis Font

V části věnované nemocnicím – hlavnímu tématu, najdete, jak už je zvykem, několik ukázek vizuálních stylů, reklamních kampaní i odstrašujících příkladů (ty hlavně v části hodnocení log). Samostatně jsou pak zpracovány profily vizuálních identit tří ústavů: Fakultní nemocnice Brno od Radovana Veselého (velmi zdařilá práce), Fakultní nemocnice Hradec Králové od jejich inhouse designéra Jana Vitáska (strohé, ale čisté a hezké) a oční kliniky UVEA od Jana Šturce (zajímavý vývoj nápadu).

Škoda, že poslední dvě zmiňovaná loga nejsou také hodnocena Tomášem Machkem, ale i tak jeho komentáře stojí za přečtení. Skoro si říkám, že bych ocenil, kdyby se hodnotila jen polovina logotypů, zato však s delším komentářem než jen jedna věta ke každému. Tomáš určitě patří mezi ty, jejichž názor bych si rád přečetl v méně zhuštěné podobě.

Časopis Font

Z dalšího obsahu stojí za zmínku ještě recenze Solperovy knihy s názvem … jen písmena a číslice a pokud se vám jeho práce líbí (jde to, aby ne?), tak si určitě nenechte ujít jeho výstavu na Brněnském bienále.

Co se týká kroku za krokem, tak je zde předvedena vizualizace pivní plzeňské brány od studia DRAWetc. Práce to asi byla náročná, ale finální výsledek včetně ohromných ohňostrojů ve mně bohužel neprobouzí ani chuť zkusit postup reprodukovat, ani si vypít plzničku :)

-Časopis Font

Časopis Font vydává již od roku 1991 reklamní a grafická agentura Kafka Design. Na osmašedesáti barevných křídových stranách vás zavede do světa grafiky, reklamy, prepressu, polygrafie a web designu. Je určen grafikům, fotografům, pracovníkům reklamních a marketingových agentur, ale i prepress studiím, tiskárnám a redakcím.

Kompletní přehled toho, co v novém Fontu najdete, si můžete přečíst na stránkách časopisu. Koupit si jej pak můžete u těchto prodejců či rovnou předplatit zde

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/font-112-nemocnice.html

07.10.10