Článek

Časopis Designum přináší téma: „Slovenské muzeum designu“

DesignumČasopis Designum přináší téma: „Slovenské muzeum designu“

Hlavním a skoro jediným tématem nového čísla časopisu Designum je problematika chybějícího muzea užitého umění na Slovensku. Můžete si zde přečíst názory designérů i teoretiků na potřebu takovéto instituce a také se  podívat na profily podobně zaměřených muzeí v ostatních státech včetně České republiky.

Hned v úvodní části časopisu najdete názory respektovaných osobností, ze světa designu, umění či architektury na potřebu zřízení uměleckoprůmyslového muzea na Slovensku, které by se věnovalo shromažďování a archivaci exponátů užitého umění a také jejich následnému zpřístupnění široké veřejnosti. V anketě se dozvíte i tipy na exponáty, které by v takové instituci rozhodně něměly chybět.

Designum

V dalším článku se dočtete o tom, že původní plány na založení uměleckoprůmyslového muzea na Slovensku sahají až do roku 1928. Bohužel žádná z aktivit nevedla k úspěšnému konci.

Designum

Podstatná část je věnována profilům institucí podobného zaměření v dalších státech. Patří mezi ně Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Muzeum umění Olomouc, Dansk Plakat Museum a muzeum v Lublani. 

Designum

V samostatném článku je představen způsob, jakým se muzea a galerie prezentují na internetu. Mnohé galerie ve světě již přišly na to, že internet představuje velmi dobrou možnost, jak lidem představit exponáty, o něž mají hlubší zájem bez toho, aby hrozilo jejich poškození. Jako příklad jsou zde uvedena Brooklynské muzeum nebo australské Powerhouse Museum. Například Brooklynské muzeum zapojilo návštěvníky svého webu i do zábavné hry, která spočívá v otagování jednotlivých exponátů.

Designum

Dále si v časopise můžete přečíst druhý díl seriálu „Škola jako středobod myšlení a tvorby“ a článek o revitalizaci technických památek na Slovensku. Závěr časopisu je pak už tradičně věnován pozvánkám na zajímavé akce či výstavy.

Časopis Designum vychází šestkát ročně a v České republice si jej můžete předplatit za 330 Kč na rok a to včetně poštovného.

Další informace o předplatném naleznete na webu časopisu.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/designum-slovenske-muzeum.html

13.07.10