Grafický design

Alan Záruba

Alan Záruba

— grafický designér, kurátor a odborný publicista, nakladatel (studio Alba Design Press)

alan-zaruba-01

 Poslední věc na které jsem pracoval je…

V televizi vedu tým 45 lidí, který připravuje design a promo pro sedm TV stanic. Jinak jsem teď v posledních měsících dělal logo a infografiku pro výstavu Soul of Money v Doxu, design expozice výstavy ve Filmových ateliérech ve Zlíně, design a vizuál pro výstavu JKOK, která by měla být na podzim v Tančícím domě v Praze. S Rostislavem Vaňkem také pracujeme na monografii Typo& a s režisérem Honzou Dufkem na prvním českém filmu o grafickém designu Typo&Film.

Práce, na která mi vzala nejvíc času byla…

Každá! Nejsem schopen to dát nějak normálně. Chci dát každé příležitosti co nejvíc a to stojí spoustu času.

Na práci mě nejvíc baví…

svoboda a nekonečné možnosti vyjádření. Pár jich zvolíte a pak nastává neuvěřitelná etapa, kdy to co vytvoříte musí přijmout někdo jiný. Je v tom psychologie, taktika, stress, zklamání, radost i euforie. Není dle mého moc profesí, které mají v sobě tolik přitažlivých protikladů.

Za deset let chci být…

zdravý a mít možnost dělat to, co mě baví, jako doposud.

Moc se o mě neví, že…

mne fascinují filmy Alfreda Hitchcocka. Mám jeho kompletní filmotéku a často si z ní večer, nebo v noci něco pustím a hltám dílo mistra. Dokonalá práce, dokonalé mistrovství, dokonalá inspirace a černobíle barevný svět.

Nejlepší přednáška jakou jsem viděl…

těžký říct, viděl jsem jich mnoho, které bych mohl jmenovat a věřím, že mnoho z nich mne jěště čeká.

Když potřebuji inspiraci, tak…

si vlezu pod sprchu, nebo do vany, ale inspirace je vlastně momentální vnuknutí. Často mne nahodile inspirují věci, děje a lidi, kteří udělají něco jinak. Mám rád otevřenost, prostor, nadšení a optimismus. Něco, co může posunout věci a děje dál.

Kdybych nedělal to co dělám, živil bych se jako…

vždycky jsem chtěl být pilot letadla. Být chvíli tam a chvíli tady.

Nejlépe se odreagovávám…

sportem – tenis, basket, golf a pak sprcha, vana, bazén, relax. A pak cesty všeho druhu a kamkoliv.

Aktuálně čtu a poslouchám…

Po večerech si teď čtu fascinující životní příběh designéra Roberta Brownjohna, autora mimo jiné filmových titulků k prvním Bondovkám a amerického enfant terrible na britské design scéně 60. a 70. let. Má to trochu lascivní název RB: Sex & Typography, ale je to fakt inspirativní čtení. Poslouchám asi nejvíc Radio 1 (hlavně Josef Sedloň) a taky teď pořád dokola filmovou hudbu Ennia Morriconeho.

Foto: Paul Schirnhofer, 2015