Článek

3+1 důvod proč si koupit nový Font

Font 1063+1 důvod proč si koupit nový Font

Ačkoli má nový Font za hlavní téma koně, najdete v něm i plno dalších témat. A místo toho, abych podrobně popisoval o čem všem se v něm dočtete, rozhodl jsem se vybrat čtyři nejzajímavější témata, o kterých si neskromně myslím, že stojí za investici několika desítek korun. Pod článkem můžete připojit váš názor co se v novém Fontu líbí vám.

-

1. Mattepainter Jaroslav Stehlík

Jardu jsem měl možnost osobně poznat na semináři Stanislava Petery, kde nám jako přednášející předváděl neskutečná kouzla při retušování a postprodukci fotografií. To, že Jarda opravdu umí se můžete přesvědčit hned na obálce Fontu, kde je scéna koně s autem, nebo spíše koně v autě. Obrázek měl za základ render z 3D Max a o následné postprodukci v Photoshopu se můžete dočíst podrobněji v části Krok za krokem. Pokud bych něco ve Fontu uvítal, pak by to bylo určitě více prostoru pro tutoriály. Dovedu si například představit Krok za krokem jako několika stránkový podrobný návod i s vysvětlením drobností na které není na jedné stránce prostor. Ve Fontu najdete samozřejmě i poměrně rozsáhlý rozhovor s Jardou spolu s několika ukázkami jeho prací, které si můžete online prohlédnout i zde, včetně obálky Fontu.

-

2. Typograf Vojtěch Říha

Kvalitních typografů je v čechách jako šafránu a jak se zdá Vojtěch Říha bude patřit mezi ně. V současné době studuje prvním ročník ateliéru Tvorba písma & typografie na pražské VŠUP. Za sebou má už celou řadu zajímavých návrhů abeced. V rozhovoru popisuje jak se k typografii dostal, svoje studium na VŠUP, jaký je život v Karlových Varech i co plánuje v budoucnu. Rozhovor je doplněn celou řadou poměrně velkých ukázek jeho prací a celou dvoustranu s jeho abecedou Echo Sans najdete i o pár stránek dál. Kloubouk dolů, jestli má tohle za sebou ve dvaceti letech, řekl bych, že se určitě máme ještě na co těšit.

-

3. Recenze knih

I tentokrát se dostalo na dvě knihy. No Rules Logos představuje designová řešení která s neřídí pravidly. Kniha popisuje jak lze porušit základní pravidla při tvorbě loga (například „make it simple“, „keep to primary colors or black and white“,„make a mark that is constant and unchanging“) a tím dosáhnout nečekaného efektu. Kniha obsahuje 700 ilustrací na 208 stranách. Druhou knihou je „ 79 krátkých esejí o designu“, kterou zrecenzoval Honza Tippman. Kniha slibuje nejen zajímavý obsah, ale i formu – každý řádek je totiž vysázen jiným písmem.Texty se točí kolem zákazníků, zakázek až po téma designérské „prostituce“. Autorem je Michael Beirut ze studia Pentagram v New Yorku.

-

Loga koňská

Přiznám se, že většinou tuto část spíše jen přelétnu okem a zastavím se jen u lépe hodnocených log, kterých bohužel moc nebývá. Loga koňská zdají se však být pro Tomáše Machka ze Side2 velice zajímavým tématem a proto rozhodně doporučuji přečíst se jeho komentáře ke každému hodnocených log. Docela dobře jsem se zasmál :) Například: „Neotřelý nápad s uřezanými hlavami koní. Zeleňák, bělouš i červeňák zároveň dělají italskou trikolóru. Nápad i provedení primissimo.“

Nakonec už je ve zkratce co dále na stránkách Fontu naleznete:
Grafická podoba festivalu Kinobus
Rozhovor Filipa Blažka s lidmi ze studia z grafického studia R2
CI koní – výběr toho lepšího z vizuálního designu týkajícího se koní
Rozhovor s Jiřím Adámkem a perly internetu

A mnoho dalšího.

Kompletní přehled toho, co v novém Fontu najdete si můžete přečíst zde. Koupit si jej pak můžete u těchto prodejců či rovnou předplatit zde.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/font-106-kone-stehlik.html

13.10.09