Článek

3 důvody proč si koupit nový Font

Font 1083 důvody proč si koupit nový Font

Hlavním tématem letos posledního čísla časopisu Font jsou fotografové. Přesto, alespoň mě, v tomto čísle více zaujaly články, které s fotografií a fotografováním úplně nesouvisí. Navíc se mi zdá, že téma kniha a plakát je hlavnímu tématu minimálně rovnoceným partnerem, alespoň co se týká počtu článků. V každém případě vás zvu k nahlednutí.

Časopis Font

1. Motion designer Lukáš Veverka

Pokud se alespoň trochu pohybujete v oblasti grafického a motion designu, pravděpodobně vám Lukáše nemusím moc představovat. Nakonec, znáte jej i ze stránek Design portálu jako občasného redaktora a přispevatele do diskuzí. V obsáhlém rozhovoru ve Fontu Lukáš představuje některé svoje práce a popisuje své zkušenosti z práce na nové vizuální identitě České televize, stáže v Dumbaru. Mimo to se dozvíte co pro něj znamená ocenění Rocket Award z loňského roku a že spí 4 hodiny denně :) V sekci krok za krokem naleznete postup při tvorbě obálky nového Fontu, na které naleznete graficky ztvárněna písmena RGB.

Časopis Font

2. Knižní grafik Martin Pecina

V rozhovoru s Martinem Pecinou se dozvíte jak se od vytváření reklamních kampaní dostal ke knižní grafice, jak se mu líbi práce na volné noze a proč by se už zpátky nevrátil. Rozhovor je doplněn množstvím ukázek Martinových prací a prozrazuje i jedno tajemství, které si dovolím vyzradit už zde „…pokud vydáváte kvalitní literaturu, tak dobrého designéra nutně nepotřebujete…“

Časopis Font

3. Knihy a plakáty

Jak již bylo řečeno na úvod, trochu mi přijde, že téma knih a plakátů, ovládá nový Font trochu více, než deklarované téma týkající se fotografie a fotografů. Zajímavou knihou, kterou ve Fontu najdete je Chrudošův mix přísloví. Tato kniha byla oceněna v soutěži Nejkrásnější knihy roku 2008 a blíže ji představuje její autor a zároveň výtvarník Chrudoš Valoušek.

Minout byste neměli ani rozhovor se Staňou Tomšejem, což je student grafického designu „baťovky“ ve Zlíně. Dále plakáty na téma Propaganda areportáž s pařížské výstavy plakátů Henriho Toulouse–Lautreca.

Plakáty sametové revoluce se objevují v recenzi stejnojmenné knihy Filipa Blažka, který tyto plakáty nashromáždil před dvaceti lety během sametové revoluce. Druhou recenzovanou knihou je Regular / Graphic Design today.

Na závěr bych ještě rád upozornil na rozhovor Jakuba Krčmáře s Martinem Pospíšilem, kterého možna spíše na internetu znáte pod značkou Madeo.

Kompletní přehled toho, co v novém Fontu najdete si můžete přečíst zde. Koupit si jej pak můžete u těchto prodejců či rovnou předplatit zde.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/font-107-fotografovani.html

31.12.09