Logo

Zakladní škola Hučák

OtherWise

Sending
Hodnocení čtenářů
3.19 (16 hlasů)

Hučák je základní škola rodinného typu v Hradci Králové, využívá Jenský plán jako základní vzdělávací koncepci. Na nedostatek žáků si nemůžou stěžovat, kvůli vysoké poptávce není úplně snadné se na tuto školu dostat. Přednost škola dává rodičům, kteří se aktivně podílejí na vzdělávání svých dětí a mají snahu se sami učit, vzdělávat a rozvíjet. Studio OtherWise pro školu připravilo logo a vizuální styl, který měl dle zadání osvěžit vizuální komunikaci a vystihovat hlavní zásady Jenského přístupu svobodného vzdělávání.

„Neznámkujeme, nesrovnáváme, probouzíme vnitřní motivaci k učení a podporujeme přirozenou chuť rozvíjet se.“

Škola využívá ke komunikaci velké množství materiálů. Jedná se o různá interní sdělení, oficiální výstupy, komunikace s rodiči, PR, propagace, eventy atd. V rámci projektu bylo nutné všechny materiály sjednotit a dát jim jednotný vizuální styl, který by ji odlišil od ostatních základních škol. Podstatnou částí zadání bylo i komunikovat myšlenku samotného Jenského systému a také záměr v budoucnu budovat Hučáky po celé ČR. Jak se to podařilo popisuje Ondřej Marek z hradeckého studia Otherwise, které za novým vizuálním stylem stojí.

No, zadání bylo jasný, ale jak a co vymyslet pro školu, kde středobodem všeho je podpora dítěte a jeho přirozené zvědavosti, spontánnosti, radosti z učení, kde milují výzvy a jsou nadšeni z chyb, kde jsem se od první návštěvy nepotkal s frustrací ani stresem. Kde jsem nepoznal, jestli je přestávka nebo výuka a kde děti dosahovaly výsledků, ze kterých mi klesla brada… Ono jim to tam fakt funguje.

Taková škola nepotřebuje žádný vizuální styl od grafického studia. Tahle škola potřebuje NÁSTROJ a děti už zbytek dotvoří sami. A taky že ano. Dalo se předpokládat a v rámci konceptu jsme i nějaké předpoklady znázornili, ale děti předčily naše očekávání a chytly se nástrojů v opravdovém stylu. Prostě to, co vzniklo, je BOMBA a už víme, že to, co vznikne dál, nás bude bavit celé roky a nikdy nás to neomrzí. Vznikl takový interakční vizuální styl, který tvoří sami děti. Myšlenka celého Jenského systému je tedy —zvizuálněna–. Yyyyyes.

Protože nejde o tvorbu CI, ale spíše nástroj, použili jsme kolážové grafiky autora Devansh Parikh a práci s čistou barevnou plochou Bebox, které nejlépe odpovídají předpokladům konečného výsledku – do výroby se použije pouze tvorba žáků.

Zdroj a foto: hucak.cz, otherwise.cz