Článek

Urban Vinyl / Plush toys

Urban Vinyl - Plush toysUrban Vinyl / Plush toys

Urban vinyl / plush toys (dále jen UT) není mezí Čechy příliš známé téma. Dohadovat se proč tomu tak je, je dle mého zbytečné. Bohužel je to tak. Jedná se buď o plastové nebo plyšové (látkové…zkrátka různé druhy textilu) hračky, nebo chcete-li postavičky.

Každá postavička je svým způsobem jedinečná, ať už tvarově nebo po barevné stránce. Vymýšlejí je designéři z mnoha zemí. Pro příklad si můžeme uvést poměrně známou osobu a to je Obey, který prodává svého Dunnyho . UT jsou záležitostí v podstatě všech generací. Kupují si je jak mladí lidé, tak i střední generace a občas se najde i někdo z té starší sorty.

Urban Vinyl - Plush toys

Osobně to považuji spíše za designovou záležitost, nězli za pouhou hračku a předmět na který se bude prášit. Když má někdo na stole vázy, hrnky, různou keramiku a podobné věci, proč bych si nemohl dát já na stůl plastovou hračku vyrobenou mnou uznávaným designerem.

Urban Vinyl - Plush toys

Ovšem patrně díky cenové relaci je v naší republice nenajdeme, krom Fresh Label kde máte možnost zakoupit si plush toys s názvem Uglydolls, ale na můj vkus až příliš předražené oproti ceně třeba ve spojeném království, kde je cena opravdu pár liber. Co se ještě ceny týče, tak máte možnost ve specializovaných obchodech shlédnout sumy od pár dolarů / liber po stovky za kus. Samozřejmě, že se cena produktu odvíjí také velikosti a počtu kusů. Pokud si vyberete 19“ potvoru, nemůžete očekávat cenu kolem 20ti USD ….Naopak 3“ UT máte možnost pořídit za pakatel jako kupříkladu 3,99 USD nebo ve VB za třeba 5 liber…

Urban Vinyl - Plush toys

Na závěr uvádím několik odkazů s tématikou UT:

Web věnující se převážně a hlavně UT
www.vinylabuse.com

Stránka s různými aktualitami a novinkami ze světa designu a UT
www.vinylpulse.com

Zaměření webu je hlavně na postavičky Qee
www.qeester.com

Různé ilustrace, videa, díla
www.urbanretrolifestyle.com

Internetový obchod s UT, ale i s dalšími „módními“ doplňky
www.kidrobot.com

E-Magazin
www.giantrobot.com

Připravovaný web několika lidí z Čech a Slovenska se zaměřením na umění, design a typografii (podle infa by měl být v provozu od 6.8.2007)
www.thecatchit.com

Jindra Holý

https://www.designportal.cz/zajimavosti-odkazy/urban-vinyl-plush-toys.html

09.08.07