Článek

Pět uměleckých děl z železa, která vám vyrazí dech

Werk

Železo a ocel je pro umělce vděčným materiálem. Díky svým vlastnostem lze ze železa vytvořit prakticky jakýkoli tvar, mohou z něj vznikat jak monumentální výtvory obrovských rozměrů, tak artefakty nezvyklých tvarů. Má i tu nespornou výhodu, že pokud je dobře udržován, může nést autorovo jméno dlouhá léta. Ku příležitosti právě probíhající soutěže Werk Design jsme pro vás, jako inspiraci, připravili 5 uměleckých děl, které stojí za to vidět a možná se i inspirovat.

1. The Kelpies

The Kelpies představuje sousoší dvou koňských hlav, sestavených z plátů nerezové oceli. Dílo, jehož autorem je Andy Scott, stojí nedaleko skotského Falkirku a odhaleno pro veřejnost bylo v dubnu letošního roku

-
Autor fotografie: Beninjam200. Zdroj: wikipedia.org

Další informace

2. Aslan

Aslan znamená v turečtině „lev“ a jeho autorem je Selçuk Yılmaz z Instanbulu. Lva postavil z téměř 4 000 kusů železa o celkové váze 250 kilogramů.

-

-
Autor: Selçuk Yılmaz. Zdroj: behance.net

Další informace

 

3. Friesian

John Lopez, autor díla, pracuje téměř výhradně s kovem a pokud kouknete na stránky jeho studia, můžete se o tom sami přesvědčit. Friesian byl vytvořen na objednávku farmy v New Hampshire, kde je v současné době i k vidění.

-

-
Zdroj: johnlopezstudio.com

Další informace

 

4. Fantasy Wire

Pohádkový svět víl spolu s odkvétajícími pampeliškami zachycuje ve svých dílech britský umělec Robin Wright. Na svých stránkách dokonce nabízí k prodeji i části, ze kterých si můžete doma podobnou sochu postavit. Jeho díla jsou vidět například v Trentham Gardens kousek od Newcastle ve Velké Británii.

-

-
Zdroj: fantasywire.co.uk

Další informace

 

5. Bliss Dancer

Na ostrově Treasure Island blízko San Francisca je k vidění tato monumentální tanečnice. Jejím autorem je ital Marco Cochrane.

-
Autor fotografie: Geoff Stearns. Zdroj: wikipedia.org

 

 

Další informace

 

-Werk Design

Společnost TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s. vyhlásila u příležitosti svého 175. výročí designerskou soutěž o nejlepší koncept spotřební věci, designového doplňku či uměleckého objektu navrženého z ocelových výrobků.

Kdo se může zúčastnit?
Studenti středních, vyšších a vysokých škol kreativního zaměření a mladí tvůrci do 30 let z celé České republiky.

Co je úkolem?

Cílem je vytvoření kreativního konceptu spotřební věci, smysluplného designového doplňku či uměleckého díla z výrobků Třineckých železáren.

Co lze vyhrát?
Soutěží se ve dvou kategoriích, z nichž každá si rozdělí 35 000 Kč mezi prvni tři místa. Hlavní cena napříč kategoriemi je pak 50 000 Kč.

Do kdy se lze přihlásit?

Uzávěrka soutěže je 15.01.2015 ve 23:59 hodin

Další informace na werk-design.cz

 

Zdroj úvodního obrázku: wikipedia.org

Design portal

https://www.designportal.cz/zajimavosti-odkazy/umelecka-dila-zelezo-inspirace.html

09.12.14