Článek

Spojeni barvou – Komunity

Béžová pětibarevná kombinaceSpojeni barvou – Komunity

Zeptejte se designera na to co jsou dle něho základy jeho práce a můžete si být jisti že se zmíní o barvách.

„Barva je moje celodenní posedlost, radost a trápení“, Claude Monet

Barva určuje atmosféru celé práce, je to první co divák postřehne – sebelepší nápad může být pohřben špatným výběrem barev a jejich změna může dát naprosto odlišný význam jinak identickým pracem. Barva je důležitá… barva je srdce designu… Print designeři nestíhají kupovat nové produkty Pantone, web grafici jsou na nekonečné cestě hledání ideálního monitoru a lidi po celém světě zakládají komunity věnované barvě. Pojďme se na několik z nich podívat…

COLOURloverswww.colourlovers.com

Pětibarevné kombinace vytvářené, hodnocené a sdílené mezi designery, toto je jednoduchý nápad který stál za založením jednoho z prvních portálů tohoto typu v prosinci 2004 se za několik let vyvinul v největší komunitu založenou okolo barev. Po jednoduché registraci můžete vytvářet vlastní 1-5 barevné kombinace a grafické vzorce, prohledávat archivy a hodnotit výtvory jiných či pozorovat aktuální barevné trendy (na webu a obálkách časopisů). Pokuď zrovna navrhujete nový design a pořád se nemůžete rozhodnout jakých barev využít je tato stránka ideální inspirací a jste li stále v rozpacích pomoci se dočkáte i na COLOURlovers fóru.

Adobe Kulerkuler.adobe.com

Koncem 2006 přišel Adobe a výše zmíněný nápad zkopíroval. Zase jsou tu pětibarevné kombinace, hodnocení a komentáře – nyní však ve mnohem jednodušším podání. Hlavní rozdíly? COLOURLovers je „živá“ komunita která se neomezuje pouze kombinacemi barev kdyžto na Adobe Kuler o nic jiného vlastně ani nejde… Mezi výhody Kuleru mě napadá pouze Adobe AIR widget pro rychlou inspiraci na vaší pracovní ploše a integrace s programy Adobe Creative Suite pomocí dodatečných panelů – jediné dva důvody pro které bych si mohl Kuler vybrat – vše ostatní je lépe řešeno na COLOURLovers.

Kolurwww.kolur.com

Galerie barevných kombinací, tentokrát s trochu jiným přístupem – každá kombinace je přiřazena k fotce či jinému obrázku. Tato stránka by měla každému z nás připomenout že nejlepší inspirace je svět okolo nás…

Color Comboswww.colorcombos.com

Galerie barevných kombinací, preview vlastních barevných kombinací a extraktor barevných kombinací z internetových stránek – tři základní komponenty Color Combos. Kdežto první z nich je s přehledem předčena COLOURLovers a Adobe Kuler a u druhé je stejně jednodušší si barvy vyzkoušet v grafickém editoru, extraktor barev je zajímavá utilita která se může hodit když náhodou narazíte na stránku která vás ohromí svými barvami.

Internet je plný stránek zabývajících se touto tematikou a všem doporučuji si alespoň některé z mnoha článků o barvách přečíst – dost možná to změní váš pohled na svět kolem vás.

Philip Seyfi, divita.eu

Philip Seyfi

https://www.designportal.cz/graficky_design/spojeni-barvou-komunity.html

05.01.08