Logo

Sklárna Rückl

Studio Najbrt

  • Hodnoceni redakce
Sending
Hodnocení čtenářů
4.42 (45 hlasů)

Čáp symbolizuje návrat jara, nový život a všeobecné štěstí. Značka Rückl s čápem ve znaku vstává jako fénix z popela a vdechuje nový život sklářským výrobkům, které mají tradici více než 170 let a dobrý zvuk u nás i v zahraničí. Vytvořením nové reprezentativní vizuální podoby značky a webu bylo pověřeno Studio Najbrt, Studio 9 a Boys Play Nice.

 Silný příběh

Na břehu řeky Berounky, mezi Křivoklátem a Karlštejnem, na trati z Rakovníka do Prahy, leží obec Nižbor. Na začátku 20. století se zde Antonín Rückl rozhodl na zelené louce postavit sklárnu, která díky dobrému řemeslu a šikovnosti brusičů prosperovala, přežila válečná období a největší rozkvět zažila mezi světovými válkami. Opravdu těžké časy jí začaly až po znárodnění v roce 1945 a v době komunismu, kdy přišel zákaz používat název, rodinné jméno a ochrannou známku s čápem ve znaku. Jedinou možností pro potomky majitelů po zamítnuté restituční žádosti po roce 1989 zůstala koupě a postupné obnovování zdevastovaného provozu.

„S respektem se vracíme ke kořenům sklářství a zároveň se vydáváme na novou vzrušující cestu,“ řekl Rony Plesl, umělecký ředitel sklárny Rückl.

Redesign loga s čápem

Na původním znaku firmy vidíme štít a čápa se zátkou v zobáku a lahvičku lékárenského skla. Autoři nového pojetí, Martin Vácha, Aleš Najbrt a Zuzana Lednická, nahradili štít jednodušším oválkem a stylizovaným elegantním černobílým čápem, kterému zůstala v zobáku jen zátka. Snažili se zachovat tradici a přitom ji převést do podoby, která by maximálně vyhovovala současným nárokům na čitelnost a rozpoznatelnost při použití v různých velikostech, jak na monitorech, tak při leptání nebo gravírování do skla. Černou a bílou barvu loga doplňuje světlá meruňková. Použitá písma jsou Basis Grotesque a Suisse Works.

Bez webu by to nešlo

Programátoři Studia 9 použili podklady autorů loga a vytvořili pro tradiční rodinnou sklárnu společně s profesionálními produktovými fotografiemi Boys Play Nice velmi pohledné webové stránky, které ocení nejen milovníci skla a dobrého designu.

Úspěch za úspěchem

  • Rückl zvítězil v kategorii Nejlepší nový výrobek (kolekce ručně broušeného křišťálu navržené Rony Pleslem) a získal Hlavní cenu Designbloku 2017.
  • V nominacích na Czech Grand Design se Rückl objevuje hned dvakrát. Rony Plesl je za kolekci České nebe nominován na designéra roku, Studio Najbrt na grafického designéra roku za vizuální identitu. Vyhlášení vítězů bude na konci března 2018.
  • Sklárna Rückl stojí za novou podobou sošky Českého lva, nejvýznamnější filmovou cenou u nás.

 „Hřívu lva zdobí typ brusu špičtajn a podstavec hvězdy. Ačkoliv je soška lisovaná, nese prvky, které jsou typické pro kolekci České nebe sklárny Rückl. Při tvorbě návrhu jsem se inspiroval poetikou Josefa Lady a tvaroslovím českého kubismu, toužil jsem stvořit lva vstřícného a milého,“ říká k sošce její autor Rony Plesl.

Pro zajímavost:

Historie sklárny se stala předlohou pro TV seriál Synové a dcery Jakuba Skláře.

Ukázky vizuálního stylu

 

Metamorphosis

Kolekce Rudolph II.

Kolekce Charles IV.

 

Metamorphosis

Zdroj: najbrt.cz, ruckl.cz, boysplaynice.com, studio9.cz