Článek

Rum Black Stamp má design inspirovaný černými barony. Autorem je studio Design Herynek

Olomoucké studio Design Herynek je autorem loga, etiket a reklamního konceptu pro blendovaný jamajský rum Black Stamp likérky Metelka. Rum je vyrobený na počest Bohumila Metelky, jeho osud byl pro studio inspirací k tvorbě loga i konceptu kombinující konkrétní tváře s produktem a sloganem.

Černou známku, anglicky Black Stamp, posílali piráti jako vzkaz odsouzenému k trestu smrti. V padesátých letech dostal od komunistického režimu svou černou známku syn zakladatele likérky Bohumil Metelka. Jako tzv. černý baron musel na vojnu kvůli svému třídnímu původu do černouhelných dolů.

„Tento jamajský rum je vytvořen na počest Bohumila Metelky, jehož životní příběh nechceme v naší rodinné tradici zapomenout.“
Jan a Milan Metelkovi, Metelka likéry

Explikace

Jan Herynek, Design Herynek

„Zadáním bylo odlišit se od značek Republica a Heffron a najít brandu vlastní pozici. Zajímavým podnětem pro pojmenování rumu byl osud Bohumila Metelky, syna zakladatele likérky. Literární inspirací byla černá známka R. L. Stevensona z románu Ostrov pokladů. V názvu jsem chtěl propojit očekávanou pirátskou tematiku s historickým příběhem rodiny Metelků. Známku vidím jako logo a zároveň hlavní prvek etikety, její čelní stranu. Černouhelné doly a černí baroni jsou pochmurnou součástí naší historie. Proto jsem k občerstvení vizuality využil živou oranžovou barvu jako symbol naděje a jako teplý tón v komunikaci značky.

Na rozdíl od konkurence jsme výraz tohoto produktu viděli více jako řemeslný. Například sériový vzhled uzávěru použitý u konkurence nás spíše odrazoval a pro design produktu nebyl vhodný. Vnímání našeho rumu pomáhá využití korkového uzávěru a také volba tvaru láhve. Také použití ušlechtilého materiálu etikety a řemeslná aplikace zlaté ražby v kombinaci s černobílým tiskem odlišuje produkt od konkurence. V detailech pomáhají slepotiskem vytlačené linky, podtrhující jamajský původ, nebo vytlačení značky výrobce a eko-značek. Grafická značka v podobě stylizované černé známky dominuje přední straně etikety a vytváří jednoduchý symbol a zároveň „tvar simuluje“ hlavní etiketu.

Písmo:

Tým:

  • Jan Herynek, art direction, design
  • Tereza Valnerová, fotografie
  • Petr Polák, ilustrace
  • Petr Bielesz a Jan Herynek, texty
  • František Válek a Kateřina Janků, technická spolupráce

Ukázky

Milan a Jan Metelkovi, syn a vnuk Bohumila Metelky

Další práce studia Design Herynek

Nápoj Metelka Tea Spirit má nový obal od studia Design Herynek

Studio Design Herynek bodovalo na German Design Award s designem lahve pro Austrian Empire Navy Rum

Zdroj a foto: herynek.com, metelka.cz