Článek

Studio Design Herynek bodovalo na German Design Award s designem lahve pro Austrian Empire Navy Rum

Design Herynek

Ocenění „special mention“ za skvělý obalový design si ze soutěže German Design Award 2019 odnáší studio Design Herynek za práci pro značku Austrian Empire Navy Rum. Součástí tvorby byly i návrhy čtyř druhů rumů z Dominikánské republiky a Barbadosu v propojení se značkou výrobce Albert Michler Distillery. Na designu pracovali kromě Jana Herynka i J. Cenkl, M. Ondrušková.

„Pozoruhodná ilustrace mořské panny na lahvi a balení je velmi dobře identifikovatelná, což pomáhá lepší rozpoznatelnosti značky.“ Porota German Design Award Special 

Oficiální foto z ceremonie předávání German Design Award 2019 společně s klientem, zdroj: German Design Council, foto: Lutz Sternstein

Explikace

Jan Herynek, studio Design Herynek

„Od počátku spolupráce s klientem jsme se shodli na společném cíli: vytvořit silnou značku, která se dokáže prosadit v mezinárodním měřítku. Našim úkolem bylo navrhnout dobrý design, který bude porovnáván s ostatními světovými značkami ve své kategorii. Cílů se nakonec podařilo dosáhnout, samotné rumy sbírají mnohá mezinárodní ocenění po celém světě a jsou prodávány globálním zákazníkům. Náš design získal prestižní ocenění German Design Award 2019 Special Mention.

Hlavním motivem se stala mořská panna s kotvou, ostatní prvky ilustrace se zaměřují na mořské živočichy, různá zdobení ulitami, kraby, rybami, vlnkami apod. Velkou roli hrají vlny, které pomáhají usadit motiv na ploše etikety. Mořskou pannu jsem zvolil jako častý motiv námořnického tetování. Myslím, že je to silný hlavní motiv, který má spojitost s námořnickým rumem. Je výrazný a dobře zapamatovatelný. Provedení ilustrace je stylizované, šrafura připomíná rytiny z konce 19. století. V naší zemi je to také spojka s J. Vernem a K. Zemanem, obecně vzpomínka na Belle Époque. Bílá složka kresby je mírně potlačena, aby vynikla v typografii značky a zároveň vytvořila pomyslné vrstvy pro lepší orientaci. Vzhled výrobků byl zamýšlen jako pomyslná pocta zakladateli značky Albertu Michlerovi z Buchsdorfu.

Albert Michler je jednou z nejstarších destilerií bývalé Rakousko-uherské monarchie. Společnost A. Michler, založená v roce 1863 ve Slezsku – dnes v České republice – dodávala rum císařskému soudu a námořnictvu. Dnes Albert Michler udržuje tuto tradici dokonalosti získáváním pouze těch nejlepších rumů z Jamajky, Barbadosu, Trinidadu a Tobagu a Dominikánské republiky.

Ukázky

Grafická značka v podobě dvojhlavé orlice, stylizace písmene A(ustrian)

A. E. N. R. Reserva 1863 / German Design Award Special 2019

Další práce studia Design Herynek

Masarykova demokratická akademie

Zdroj a foto: herynek.com