Článek

Rekvizitářka, strojník či noční hlídač zvou na premiéry Národního divadla Brno

ND BrnoRekvizitářka, strojník či noční hlídač zvou na premiéry Národního divadla Brno

Národní divadlo Brno představilo plakáty k premiérám, s nimiž vstupuje do nové sezóny 2014/2015. Autorem je grafický designér a držitel dvou ocenění Czech Grand Design Robert V. Novák. Ten ve spolupráci s fotografem Ivanem Pinkavou připravil plakáty, na kterých najdete současné tváře brněnské scény a to nejen ty, které uvidíte na pódiu, ale i techniky, výtvarníky, inspektorku či třeba nočního hlídače. Originální!

Nový vizuální styl má Národní divadlo Brno už od letošního jara. Jeho autorem je Robert V. Novák a je logické, že další úkol – zpracování plakátů k premiérám v nové sezóně dostal na starosti opět on. Tohoto úkolu se zhostil originálně.

Co by měl obsahovat plakát k premiéře divadelní hry nebo opery? Co člověk, to názor. Dovolím si ale předpokládat, že většinu by napadl představitel hlavní role či nějaký artefakt ze hry. Velmi se mi líbí názor Borise Klepala, který vyšel na serveru Brno – město hudby:

„…mediální popularita našich operních zpěváků je nulová. Podobné je to s tanečníky a nakonec i s činoherci, pokud paralelně neúčinkují v televizi. Pro veřejnost není masově rozpoznatelná ani tvář Magdaleny Kožené, Dagmar Peckové, Evy Urbanové, Štefana Margity nebo Adama Plachetky. Schválně mluvím o těch, kteří patří k těm nejsledovanějším a občas se mihnou dokonce i bulvárem. Z tohoto hlediska je tedy svým způsobem jedno, jestli fotíte Margitu nebo kulisáka: operní fanoušek zpěváka stejně zná a hlídá si ho, nezaujatému je to fuk.“

Návrh Roberta V. Nováka je dobrý právě v tom, že se snaží vyhnout zažitým klišé a prvoplánovým řešením. Nejde vyšlapanou cestou a přitom je stále velmi relevantní. Vizuály jsou velmi dobře zpracovány i po řemeslné stránce, což nejlépe vynikne zejména při prohlížení plakátu vylepeným na jedné zdi v kontextu s konkurencí.

Použito je zcela nové původní české písmo Urban Grotesk od Tomáše Brousila, který působí jako pedagog v Ateliéru tvorby písma a typografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

 

Plakáty

Níže najdete 16 plakátů, které Design portálu poskytl přímo Robert V. Novák, za což děkujeme.

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Zdroj: Robert V. Novák

Robert V. Novák

Robert Vojtěch Novák pracoval do roku 1990 jako litograf, fotograf a technický redaktor. Po revoluci tvořil třináct let návrhy pro divadlo Archa, v současnosti se věnuje především knižní úpravě a užité grafice. Získal dvě ocenění Czech Grand Design, je držitelem několika ocenění Nejkrásnější česká kniha roku a držitelem Českého lva za plakát k filmu Alois Nebel.

Podívejte se na Robertovu přednášku z Pecha Kucha Night Plzeň.

Zdroj úvodního obrázku: Robert V. Novák

Design portal

https://www.designportal.cz/graficky_design/plakaty-nd-brno-robert-v-novak.html

03.10.14