Článek

Recenze výukových DVD Profesionální postprodukce od Light Garden Academy

LGARecenze výukových DVD Profesionální postprodukce od Light Garden Academy

Jsou to více než dva roky, kdy jsme na Design portálu recenzovali druhé vydání sady šesti výukových DVD Profesionální postprodukce a už je tu třetí. Pokud máte chuť se za nadcházejících dlouhých zimních večerů vzdělávat anebo prostě jen přemýšlíte, co sobě nebo zaměstnancům do firmy nadělit pod stromeček, tento článek by se vám mohl hodit.

Co najdete v balíčku?

Tak předně, záleží na tom, co si objednáte. Celá série se skládá z šesti výukových DVD, ale sympatické je, že si obsah můžete nechat poslat i na flash disku. To ocení zejména ti, kterým Apple DVD mechaniku do Macbooku nenadělil. Úplně ideální by asi byla možnost koupě vybraného kurzu online a rovnou jej streamovat do počítače ve zvolené kvalitě. Tato možnost však zatím v nabídce není.

Celkem se jedná o něco málo přes 7 hodin výukových lekcí (první je malinko delší, další už pak vychází cca na hodinku). Na každém DVD najdete jeden výukový díl ve fullHD rozlišení a ve formátu MP4. Dále pak soubory pro cvičení, zdrojové soubory a pro jistotu ještě přehrávač videa. Toť vše a víc ani není potřeba.

Je trochu škoda, že je celé DVD uloženo jako jeden video soubor. Dovedu si představit, že se budu po čase chtít vrátit k některému konkretnímu postupu a pomohlo by mi, kdyby bylo DVD rozděleno na cca 8-10 menších souborů. Ty by ideálně názvem odpovídaly obsahu na přebalu DVD. Bylo by to určitě pohodlnější, než se trefovat do určité minuty v jednom hodinovém videu.

Zároveň si dovedu představit, že by se našla skupina lidí, která by ocenila titulky anebo možnost přepnutí na anglickou zvukovou stopu (anglická verze se prodává zvlášť). Tak třeba příště.

Je dobré vědět, že veškeré postupy jsou předváděny na Mac OS a verzí Photoshop Creative Cloud.

 

-
Zdroj: lightgarden.cz

Pro koho se hodí?

Stanislav Petera, který vede všechny výukové lekce, je především módní a reklamní fotograf. Od toho se samozřejmě odráží to, co vás bude chtít naučit. Prim tu hrají zejména retuše čehokoli, co najdete na modelce, použití airbrush techniky na šaty i pleť, maskování vlasů a barevné tónování. Krajinkáři mají smůlu, ale na druhou stranu je potřeba uznat, že řada postupů je dobře aplikovatelná nezávisle na tom, jestli vaší scéně vévodí modelka či strom.

Výukové lekce jsou především praktické tipy a konkrétní návody. Velmi jsem ocenil ale i úvod každého DVD, kde se vám autor snaží předat něco málo teoretického základu a vlastních zkušeností. Plus by bylo, kdyby se vám během tohoto povídáni ukázal. Je to škoda, protože kromě toho, že Stanislav Petera fotí a produkuje výuková DVD, přednáší na výukových kurzech, kde působí velmi profesionálním dojmem a jeho tvář by úvodní sekvence oživila.

S tím souvisí i samotný průvodní komentář, který působí velmi přirozeně a živě. Je vidět, že si autor připravil osnovu, ale ne scénář, který by četl. Komentář tak rozhodně neuspává. Zvuk je kvalitní, komentáři je dobře rozumět a nejsou slyšet žádné ruchy.

Co se naučíte?

Autor slibuje, že se naučíte upravovat fotky stejně jako nejlepší světoví retušéři a že se stanete mistry Photoshopu. Pravda je, že záběr výukového kurzu je opravdu široký – od převodu z RAWu, přes masky, retuše, airbrush, montáže až k tónování a finálním úpravám. Je toho tolik, že si, hádám, ne všechno zapamatujete na první poslech a ne všechny postupy najednou upotřebíte v praxi.

Je dobré vědět, že první tři DVD jsou spíše o ovládnutí technických znalostí a naučení se ovládání programu. Až v dalších dílech se nachází postupy, které vaše fotografie posunou o řád výše.

Podrobný popis jednotlivých DVD, včetně jejich obsahu a stopáže najdete velmi hezky popsaný na webu Light Garden Academy, vezmu to tedy jen stručně:

-DVD 1) Převod z RAWu

Velmi užitečný mi v tomto díle přišel úvod, kde se dozvíte, proč fotit do RAWu. K převodu autor nepoužívá Adobe Camera Raw nebo Lightroom, jak by se dalo očekávat, ale Capture One (stojí 230 EUR), což možná zamrzí ty, kteří si předplácí Creative Cloud.

Kromě ukázky konkrétních technik převodu z RAWu je fajn i část, kdy se dozvíte, jak probíhá výběr fotek, které k převodu vůbec vybrat.

 

-DVD 2) Nástroje Photoshopu

Pokud není Photoshop váš denní chleba, pak bude tohle DVD asi povinný základ, kterému se nepůjde vyhnout. Jsou zde představeny nástroje Photoshopu, které budete k úpravě fotografií potřebovat a velmi užitečný je i postup, který si autor za léta retušovaní připravil.

Tento postup spolu s klávesovými zkratkami najdete v PDF na DVD. Kromě toho zde najdete i cvičení (což je novinka oproti předchozí verzi) a v něm úkol, který byste měli po shlédnutí tohoto DVD bez problémů zvládnout.

 

-DVD 3) Retuše

Právě toto DVD bude jeden z hlavních důvodů, proč si sérii pořídíte. Naučíte se retušovat obličej i kompletní postavu, měnit proporce a odstraňovat nežádoucí objekty. V úvodu se dozvíte základní předpoklady pro to, jak by měl vypadat ideální výsledek a pak se jde bez velkých úvodů na to.

Sympatické je, že je video zrychlené v částech, které se opakují (například retuš pupínků na tváři). Je dobré ještě zmínit, že ke složitějším retuším si už nevystačíte s myší a předpokládá se, že máte po ruce stylus a tablet.

 

-DVD 4) Reklamní retuše

Základní kurz byste měli mít za sebou a název tohoto DVD bude pravděpodobně důvod, proč vám jej zaměstnavatel koupil. Naučíte se jak vaši fotku „nablýskat“ tak, aby obstála na titulní stránce časopisu či billboardu.

Dozvíte se, jak používat techniku Airbrush při zvýraznění plastičnosti fotografie. Jak pracovat se světlem a barvami. Je potřeba zmínit fakt, že autor zde sdílí informace a postupy, které jsou evidentně jeho know how – to se týká zejména konceptu úprav.

 

-DVD 5) Montáže a maskování

Cílem tohoto DVD je naučit vás maskování složitějších objektů jako jsou vlasy nebo třeba stromy. To je samozřejmě nutný předpoklad k tomu, abyste dokázali vytvářet montáže, což je věc, která je Stanislavu Peterovi úplně nejbližší.

Cílem je naučit vás maskovat správně a hlavně rychle. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že právě umět rychle něco vymaskovat je věc, kterou používám úplně nejčastěji.

 

-DVD 6) Finální úpravy

Na tomto DVD byste se měli naučit, jak dodat barevným tónováním a prací s kontrastem vaší fotografii finální vzhled.

Finální úpravy vyžadují cit a cvik, takže se bude hodit teoretický úvod, kde se dozvíte něco z teorie barev. Dozvíte se také něco o kombinaci tónů či celkové tonalitě.

 

 

Koupit / nekoupit?

Cena necelých 2500 Kč není vysoká. Pokud chodíte na odborné konference, pak víte, že za tuto cenu si vstup nepořídíte, maximálně tak videozáznamy přednášek, ze kterých se často nic moc konkrétního nedozvíte. V tomto kontextu je tato investice za šest výukových DVD (a cca 7 hodin výuky) opodstatněná a určitě ji lze doporučit. Je třeba také zmínit fakt, že na tento kurz navazují další DVD – Speciální techniky, které některé postupy probírají ještě více do hloubky. Prostor k vzdělávání tedy nekončí :)

 

Co mi kurz dal?

Ze své zkušenosti mohu říct, že zejména postupy zmíněné pro retuše a maskování jsou věci, které mi ušetřili spoustu času. Někdy jde o to udělat dokonalou retuš a dokonale vymaskovat scénu. Z pozice webového grafika spíš ale častěji ocením to, že to dokážu udělat mnohem rychleji než dříve. Plusem také bylo poznat více další nástroje Photoshopu, které jsem zatím moc často nepoužíval. Těch sedm hodin rozhodně stálo za to.

 

-Výuková DVD:
Profesionální postprodukce v2

Autor: Stanislav Petera
Formát: HD 1080p
Počet DVD: 6
Rok vydání: 2014
Cena: 2 490 Kč


Do 24 .12. 2014 můžete získat 30% slevu na všechna DVD Light Garden Academy. Stačí při objednávce použít slevový kód:
PP-VANOCE2014

DVD si můžete zakoupit na webu Light Garden Academy.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/graficky_design/profesionalni-postprodukce-3.html

02.12.14