Článek

Putující nomádi znovu vyrážejí na cesty, aby zdarma promítli svoje zkušenosti do vašich projektů

NomadPutující nomádi znovu vyrážejí na cesty, aby zdarma promítli svoje zkušenosti do vašich projektů

Po necelém roce se opět setkáváme s on­line výpravou designerů Skákaly a Martina Jedličky, která startuje v pondělí 5. srpna. Jejich tým navíc posílí copywriterka Trang Do Thu, kreativec Martin Kermes a designer Lukáš Pitter. Vyrážejí na společnou pouť českou krajinou aby navštívili kohokoliv, kdo se chce podělit o kousek sebe a své práce. Co mají letos v plánu?

Máte za sebou dvě výpravy, jaké z nich máte zážitky, byla to opravdu jen zábava?

Skákala: Je to určitě víc než zábava – ale rozhodně to zábava je. Sbalíš se, jedeš jen tak podle relativně náhodnýho schématu po různých městech, setkáváš se na několik hodin v dost intimním prostředí s množstvím lidí a s jejich způsobem uvažování… oni se ti otevírají s nějakou svou starostí (nechci přímo říkat že s problémem) a ty seš připravenej pro ně udělat úplně to samý. Je to jako skupinová terapie. Ta atmosféra je v té chvíli naprosto nepopsatelná… Po tom všem mám pak spoustu času na povídání si s Maartym. Na plánování, na snění, o práci, o všem jiným… a tohle je ten největší zážitek. Tohle je pro mě to nejvíc.

Martin J.: Klidně bych tu zábavu rozdělil do několika úrovní, cestování se Skákalou ­to je něco nepopsatelnýho, klidně by se jeho společnost mohla prodávat na zážitkových portálech, další je seznamování a intergace do nových týmů ­ nikdy nevíte s kým máte tu čest, stejně jako oni nemají potuchy kdo a jací jsme my, takže je tam zvláštně příjemný napětí. V neposlední řadě přemýšlení nad problematikou těch lidí tam – je to nesmírně poučný a vždycky nový. Jo! A ještě noční průzkumný akce do místních putyk a navazování kontaktů s podivuhodnými bytostmi. To všechno bylo více méně zábavný. Otázkou je, jestli se bavíli i ti, co si nás pozvali, nebo potkali.

-
Zdroj: facebook.com

Jaká jsou letos očekávání?

Skákala: Teď se k nám přidávají tři lidi. Lukáš Pitter. Známe se rok. Pracujeme spolu pět měsíců. Neuvěřitelně si s ním rozumím a strašně se těším, že s ním strávím sedm dní. Martin Kermes je pro mě záhadná mýtická postava, která se do teď jen na chvíli vynořila z mlhy a pak se do ní vrátila. Najednou nebude žádná mlha a nebude “jen na chvíli”.
Trang. Vůbec netuším, co čekat – na to se nedá než netěšit.A věřím, že se uděje spousta zajímavého, co budou mít možnost sledovat i ostatní.

Martin J.: Letos se k nám připojili další tři lidi, který považuju za špičky ve svých oborech, takže očekávám zkvalitnění našeho výstupu. V minulosti jsme si na návštěvách hodně povídali o systémových záležitostech a to bychom letos neradi. Chci se více soustředit na konkrétní úkoly a rozvést je co nejdál. Proto jsme taky upravili vyhrazený čas návštěvy na celý pracovní den, místo čtyřech hodin, jak tomu bylo v minulosti.

Martin K.: Jsou dva nejlepší možné způsoby, jak dosáhnout výsledků, o kterých na začátku nemáte ani ponětí. Ke šťastnému výsledku se dostanete například tak, že nadrtíte všechno, pochopíte to a bok po boku s tím, jak poznáváte lidi, s kterýma děláte, je vystavíte. Takhle se snažíte pracovat normálně s týmem, který máte k dispozici a pro portfolio klientů, s kterými máte smlouvy.
Pak je tu druhá cesta. Rychlá akce na úplně novém základu s lidmi, který jste nikdy neviděli a na tématu, o kterým nemáte anung. Všichni, kdo tam jsou, tam chtějí být. Všichni vědí, jak málo je času. Vše je nové, plné překvapení, nových zkušeností, zábavy.
Obě cesty jsou fajn, ale ta druhá je zpestření, aktivní odpočinek.
O tom je NOMAD a to si od něj slibuji.

Trang D. T.: Očekávám strašnou srandu. Cítím v kostech, že ostrovtipy a legendární hlášky budou lítat vzduchem. A děsně se těším na to, až budu koukat za rameno schopným a kreativním lidem.

Lukáš P.: Očekávám, že se nebude dít nic, co bych očekával.

-
Zdroj: facebook.com

Dá se během jednoho pracovního dne vůbec něco zvládnout? Jaké
budou výstupy?

Skákala: Právě ten omezený časový rámec nutí k řešení, která by nechal nepovšimnuté. Hlavně tohle nikdy není vaření z vody nebo stavění na zelené louce. My vlastně berem všechny stavební kameny, který nám ti, co si náz zvou nachystají jak na zlatým podnose. My pak možná přihodíme další a rychle jedeme na exekuci. Není tam citová vazba velmi rychle odsekáváme všechno, co nás rozptyluje. Tohle schéma je až překvapivě účinný.

Lukáš: Za jeden den se dá udělat hodně. Časový tlak vytváří pocit krize, pozitivního stresu, který je ideální pro tvoření. Pro mě tedy určitě. Většina tendrů, na kterých jsem pracoval, se udělali za jeden den. Nebo spíš za jednu noc. Problém je v tom, že se “to” vymýšlí třeba i týdny. Takže potvrzuji, co jsem slyšel o Einsteinovi, který když měl na řešení úkolu hodinu tak 40 minut strávil studiem, 15 minut analýzou a 5 minut realizací.

 

Můžete říct, že se vám pomocí Nomadu povedlo někomu opravdu pomoct? Vzniklo něco zajímavého?

Martin J.: To je dobrá otázka. Vždycky vzniklo nějaké řešení, jestli bylo vždy správné netuším, ale doufám že se to někdy dozvím. Asi je to spíš otázka na ty, kteří nás měli tu odvahu pozvat. Pokud budou chtít, můžou něco napsat do diskuze pod článkem. Myslim že veliký potenciál mají například studenti Ústavu Umění a Designu v Plzni, kde jsme rozvíjeli jejich potřebu založení grafického studia a kde se nám společnými silami podařilo vymyslet program grafického studia propojením oborů designu a managementu z fakult do reálného kontextu. Potenciál takového studia by byl díky počtu hladových a kreativních účastníků bezkonkurenční. Jak na tom je projekt nyní, ale nevím.

 

Kdo projekt financuje? Stojí za vámi někdo?

Martin J.: Platíme si všechno sami, není to málo, ale stojí to za to.