Článek

Promax 2009

Promax 2009

Prestižní udílení cen za televizní grafiku se letos konalo v Praze. Při té příležitosti byl dán v rámci konference určitý prostor pro prezentaci českých motion design projektů. Poprvé tak byl veřejně prezentován kompletní projekt redesignu České televize včetně zatím nerealizovaného nového loga.

Konference probíhají vždy v rámci dvou dnů. V pondělí měl Uroš Trefalt a Markus Schmidt společnou přednášku „Proti všem“. Uroš ukázal původní koncept redesignu české televize včetně loga Štěpána Malovce a nového systému značení kanálů. Bohužel vedení televize v předvečer spuštění redesignu ustoupilo tlaku veřejnosti i odborů a naprosto nelogicky zůstalo u používaní starého loga. Nové logo na kterém byl založen celý systém redesignu tak nebylo nikdy použito. Účastníci konference tak mohli posoudit nakolik vizuál televize poškodil tento neodborný zásah jejího vedení.

promax1

promax2

V úterý ráno proběhla přednáška Czech Mate. Společná prezentace současného českého motion designu. Například Lukáš Fishárek a Marek Cimbálník ze studia Oficina měli perfektně připravenou sekci věnovanou typografii. Na základě jejich čtyř projektů (redesign České televize, design televize Z1, redesign kanálu Nova Sport a připravované televizi COOL) demonstrovali jak zásadní vliv má zvolené písmo nejen na vzhled a koncept animací, ale i na systém vzájemného fungování různých prvků televizní grafiky.

promax3

promax4

Celkem letos proběhlo dva a dvacet přednášek. Mike Walsh a jeho Futuretainment mapující právě probíhající digitální revoluci. Studio MK12 s jejich lehce erotickou zkušeností provázející práci na titulkové sekvenci posledního Jamese Bonda. Famózní Doug Harris jenž se rozhodl nás během jemu svěřené hodiny co nejvíce nabít pozitivní energií. A mnoho dalších.

promax5

promax6

promax7

Uroš Trefalt si odnesl stříbrného Promaxe za vánoční ident České televize. Citlivý loutkový spot byl nominován ve dvou kategorií. Nominaci za „Nejlepší originální hudbu“ nakonec neproměnil.

Svoji nominaci v kategorii „Nejlépe použitá typografie“ bohužel neproměnili ani kluci z Oficiny. Jejich typografické znělky a spoty pro kanál Nova Sport by si cenu rozhodně zasloužili.

Lukáš Veverka

https://www.designportal.cz/zajimavosti-odkazy/promax-2009.html

28.03.09