Článek

Preciosa má svůj první český Flagship Store, k vidění je i pohyblivý lustr z křišťálových kapek

Jestli jste v posledních dnech šli směrem z Václavského náměstí na Staroměstské, tak jste nemohli minout nový Flagship store českého výrobce křišťálu Preciosa. V historickém centru Prahy v budově konce 19. století, jejímž autorem je Antonín Wiehle, můžete od března objevit nadčasovost křišťálových lustrů.

Od lustrů, přes šperky až po skleničky

Ve vyjímečném prostoru zde na 540 metrech čtevečníchPreciosa vzdává hold své tři sta let staré tradici a navazuje na dávný odkaz a práci mistrů skla, z jejichž rukou vzešly ikonické lustry. Mimo tradiční i moderní lustry, kterých byste zde napočítali na 80, jsou zde představeny i křišťálové šperky, nádobí a další doplňky stolování. Většina lustrů, které veřejnost může obdivovat ve Flagship Storu, byla vybrána na základě historických designů, které byly pouze drobně upraveny.

„Představujeme zde, odkud pocházíme, jak vnímáme naše dědictví a jak ho přetváříme do současnosti. Byli bychom rádi, kdybychom dostali lustr na jeho původní místo – do centra interiéru, do centra dění jako královský klenot, kterým kdysi býval,“Stanislav Kadlec, místopředseda představenstva skupiny Preciosa.

Pohyblivý lustr Water inspirovaný Staromětským orlojem

Jako třešnička na dortu je v zadní části umístěn pohyblivý lustr Water ze série Crystal Automata. Jeden z autorů Michael Vasku, kreativní ředitel Preciosa Lighting, nám umožnil vyjít až do horní části storu, odkud bylo možné vidět unikátní systém, který zajišťuje pohyb jednotlivých částí lustru.

Narozdíl od ostatních, kteří řeší rozpohybování lustrů pomocí počítače, v Preciose řeší nekonečnou smyčku setem ozubených kol, u kterých čerpali inspiraci ze Staroměstského orloje.

Z Čech do celého světa

Kořeny českých lustrů sahají až do roku 1724, kdy pasíř Josef Palme obdržel povolení k jejich výrobě a započal přetrvávající tradici, kterou Preciosa jako jediná na světě pečlivě opečovává a posouvá v nové podobě do současnosti. Lustry Preciosa Lighting najdete v soukromých palácích a rezidencích po celém světě. Například ve Versailles, St. Petěrburgu, Londýně, Dubaji, Macau nebo New Yorku.

„Umět pojmout a porozumět tradici, nejen ve vztahu k řemeslu, ale i k roli, kterou lustr v minulosti zastával, výrazně utváří vizi, se kterou vstupujeme do nové éry,“ Michael Vasku, kreativní ředitel Preciosa Lighting.

Ukázky interiéru Flagship store

Návštěvu ve Flagship Store si určitě nenechte ujít, otevřeno je denně od 10 do 20 hodin a najdete jej na adrese Rytířská 29. A klidně jen nakoukněte a kochejte se, nečeká se od vás, že si rovnou některý z lustrů koupíte :)

Zdroj a foto: preciosalighting.com