Článek

Soutěž Master of Crystal 2020 pokračuje dál!

Termín pro odevzdání soutěžních návrhů či hotových prací je prodloužen do 30. 6. 2020 Přihlaste se.

Březnový workshop v Preciose v Jablonci nad Nisou byl sice bohužel zrušen s ohledem na celostátní situaci, my vám alespoň přinášíme přehled perličkového sortimentu PRECIOSA Traditional Czech Beads™, se kterým můžete pracovat.

Vyberte si a zkuste své štěstí! Právě váš soutěžní návrh může být ten vítězný!

Jak se zorientovat v perličkách? Jak poznáte, že se jedná o perličkový tvar vyrobený českou společností Preciosa Ornela, která nabízí nerozsáhlejší škálu skleněných perliček na světě?

Je to jednoduché. Vybírejte pouze z 20 ZÁKLADNÍCH TVARŮ pod značkou PRECIOSA Traditional Czech Beads™.

Pro zjednodušení existují dva druhy korálků, a to klasické kulaté „korálky“, zvané rokajl, a tvarově odlišné, tedy 19 zbývajících typů perliček.

Právě český rokajl je stále nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhem perličky, který kraluje po celém světě již několik století. Typickým příkladem využití může být tradiční indonéská výroba vyšívaných pantoflíčků, luxusní indické svatební krajky, nebo ruské vyšívané ikony. Mnohé tradiční národy mají svůj život propojený s českým rokajlem tak úzce, že už by se bez něj ani neobešly. Děti mexických indiánů z kmene Huicholes se s jeho pomocí učí rozeznávat barvy a počítat. Jimi vyráběné dekorativní předměty, pokryté ornamenty z českého rokajlu, jsou jejich hlavním zdrojem příjmů. Mladíci z peruánských And si oblékají při slavnostních příležitostech vlněné čapky pošité až dvěma kilogramy rokajlu. Ženy i muži nejrůznějších afrických kmenů se vzájemně trumfují v množství rokajlových doplňků a rokajl zdobí i ženský kroj ve vzdáleném Grónsku.

 

PRECIOSA rokajl se vyrábí ve 20 velikostech, v lesklé a matné variantě, s kulatou či hranatou dírkou. Existuje také varianta rokajlu s vybroušenými 1-2 malými ploškami, tzv. broušený rokajl, která se ve velikosti 13/0 nazývá Šarlotka.

Všechny ostatní typy perliček (19 druhů) mají svůj povrch upravený tak, že nesplňují tvar „kuličky“ s dírkou. Může se tedy jednat o trojúhelník, čtverec, obdélník, kytičku, váleček, slzu, mašli, různé dvoudírkové perličky, nebo naopak o úžasně lesklé broušené perličky využívané pro luxusní výšivky.

PRECIOSA tříkrátky patří mezi nejluxusnější artikl českých perliček.

České skleněné perličky hrdě nosí značku PRECIOSA Traditional Czech Beads™, kterou Preciosa Ornela zaručuje špičkovou kvalitu a nejširší sortiment barev, tvarů a velikostí. Zákazníci si mohou vybírat ze škály 16 460 barevných variant s možností aplikace 2 078 listrů a dalších povrchových úprav, což nemá v celém světě obdoby.

Patří neodmyslitelně i k životu v Křišťálovém údolí. Patří k symbolům prosperující české sklářské výroby a jsou univerzálními komponenty vhodnými pro tvorbu šperků, nejrůznějších aplikací a designových doplňků.

Těšíme se na vaše návrhy!

CELÉ ZADÁNÍ A PODMÍNKY SOUTĚŽE MASTER OF CRYSTAL 2020

Zdroj: masterofcrystal.com, Facebook/masterofcrystal