Článek

Poslouchejte Andreje Giganta — Obey Giant

Shepard FaireyPoslouchejte Andreje Giganta — Obey Giant

Já jsem rockenrolového zápasníka Andreje Giganta jednou neposlechl a málem to špatně skončilo. Byl totiž mým sousedem v Austrálii. Ale to je jiná historie. Můj článek je o poslední hvězdě street artu, dámy a pánové – Shepard Fairey.

Jeho cesta ke slávě začala plakátem Obey Giant, které v Charlestonu vylepil na všech možných i nemožných místech. Z plakátu na vás hledí zamračená tvář tehdy slavného zápasníka Andreje z nápisem poslouchejte giganta. Shepard Fairey tak získal patřičnou pozornost a nabídku vystavovat v Holly Solomon Galérii z New Yorku.

Jeho nejslavnějším kouskem je plakát amerického prezidenta Baracka Obamy — HOPE, který je vystaven v National Portrait Gallery.

Když se ovšem z pouličního umělce stane slavný umělec, potom všechny hříchy vyjdou najevo. Shepard Fairey jich nemá málo. Někteří kritici dokonce tvrdí, že neumí malovat a zpochybňují jeho umělecký talent. Posuďte sami.

Slavný plakát presidenta Baracka Obamy je přesnou kopií portrétu, který Mannie Garcia udělal v roce 2006 pro Associated Press.

Fairey se v mnoha případech ani nenamáhá grafiku upravit. Český plakátek z Dubčekovi doby prakticky nezměnil, pouze děvčátko namísto květin drží giganta. Upřímě řečeno ani heslo MAKE ART NOT WAR nezní přiliž originálně.

Tady je dobrý příklad jak udělat umělecké dílo snadno a rychle. Vezmete ilustraci Kolomana Mosera z titulní stránky časopisu Ver Sacrum, přidáte trochu ornamentů, hesel a hlavně všude přítomného giganta (chudák Andrej ten by mu dal) a je hotovo.

I když se o uměleckých schopnostech tohoto umělce dá diskutovat, o jeho
podnikatelském talentu není pochyb. Fairey vlastní společně se svojí ženou Amandou velice úspěšné Studio Number One, Obey Gallerii a Obey Giant Art Inc. Tyto organizace se specializují na prodej jeho uměleckých děl.

Dále pak firma Obey Clothing marketuje trička, kalhoty apod. s tváří Giganta Andreje. Roční obrat 1 milion US je prý pouze začátek.

Kam se nám to umění dostalo?

Pokud si chcete ještě trochu zaserfovat navštivte můj blog artyczechs.blogspot.com

Jiří Bureš

https://www.designportal.cz/graficky_design/poslouchejte-andreje-gianta.html

11.02.09