Článek

Pixmac — přestavení české Mikrofotobanky

PixmacPixmac — přestavení české Mikrofotobanky

Redaktor Design Portálu se v červnu roku 2008 dostal k projektu Microstock fotobanky. Zajímá vás co ho za první půlrok života překvapilo a jaké řeší výzvy? Pojďte odhalit zákoutí startupu Pixmac.

Když mně v létě 2008 požádal Ondra Raška z Mitonu abych pomohl postavit na nohy uživatelské rozhraní fotobanky Pixmac, bral jsem to jako běžnou zakázku na User Interface. Dnes už mám k projektu osobní vztah. Baví mě nové postupy, flexibilita našeho týmu a těžkopádnost konkurentů. Od února projekt vedu a nezávidím si.

Pixmac

Sebevědomá fotobanka

Pixmac je a zůstane jednoduchý. O to se postarám. Není první ani poslední fotobankou, takže je třeba držet jasnou strategii, která dá uživateli znatelné výhody. Online svět žije obrovskou rychlostí, proto Pixmac nezdržuje, ale čas šetří například tím, že klíčová slova doplníme za fotografy.

Rychlý nástroj každodenní práce designera potřebuje péči. I když vás dělí pár kliknutí od výběru a nákupu fotografie, není to jen o klikání. Forma designu musí být nenápadná, servery musí běžet rychle jak v Praze stejně tak v New Yorku. Hlavně ale musíte při hledání dostat co nejlepší výsledek. A přesně to řešíme každý den. Musíte prostě najít fotku, kterou hledáte — bez keců.

Za posledního půl roku jsme stihli překopat úvodní stránku a neustále ladíme proces nákupu. Ukázalo se, že první představy nesplnily požadavky dokonale. Je pořád co zlepšovat. Zní vám to jako PR? Mě také, ale mrkněte se na weby konkurentů, možná se budete divit jak složitý mají nákup fotografie, nebo kde zjistíte aktuální stav kreditů. Všichni totiž hledí na marketing. Rozhodnutá uživatel se tím už nějak proseká. U nás, to co uživatel nepotřebuje, na webu prostě nenajde.

Pixmac

Malý tým představuje flexibilitu

V Pixmac se nám podařilo vytvořit Dream Team. Lidé co tu máme jsou mladí a otevření novinkám. To neskutečně usnadňuje každodenní komunikaci a zvyšuje výkonnost. Děláme co nás baví, blogujeme, jsme na Facebooku, vtipkujeme a když se něco podaří, jdeme to zapít!

Je nás přes deset a přesto jsme schopni efektivně řešit překotný vývoj aplikace i komunikaci s uživateli. Nedávno jsme spustili partnerský program, rozšířili možnosti hledání, přidali editorial obsah a spouštíme další jazykové verze, mezi nimiž nebude chybět ta česká. V dlouhodobém plánu je toho mnohem více, například nákup fotografií za paušál, alternativní možnosti vyhledávání. Navíc si do toho necháme řádně kecat, žádný email nezapadne.

Pixmac

Na čem to stojí

Jsme otevření. Web běží na platformě Amazon Web Services, což pomáhá rychlosti a škálovatelnosti. Pro žhavé novinky využíváme WordPress a pro přímou komunikaci s uživateli Gtalk. Emaily máme na Gmailu a nebojíme se Windows, Mac OS X ani Linuxu.

Nejsme uzavřená instituce

Protože na tom co produkujeme nám opravdu záleží, vždy nasloucháme. Máme blog, můžete nás kontaktovat živě přes web, čteme emaily. Názory uživatelů konzultujeme a hledáme lepší řešení.

I proto jsem se ptal v diskuzi Design Portálu, co by vás zajímalo. Martin Kalda se zeptal na boj s konkurencí, která má náskok. Odpověď je jasná. Není to jednoduché, ale o to zajímavější je to výzva! Už po druhém měsíci, kdy jsem byl v Pixmac, proběhl první prodej fotky. Podle statistik Alexa jsme už za půl roku byli desítkou na světovém trhu. Dnes máme několik tisíc unikátních návštěv denně a vše má stoupající trend.

Samozřejmě často řešíme problémy technického rázu. Ale i ty bereme sportovně. Pixmac, stejně jako celý web je živý organizmus a tak vyžaduje neustálou péči.

Věřím, že až budete mít chuť Pixmac prozkoumat, bude to opravdové potěšení. A pokud vám cokoliv nesedne, dejte mi vědět na vitezslav.valka@pixmac.com. Postarám se o to.

A jako bonus pro naše čtenáře Pixmac připravil 50x 3 kredity navíc při libovolném nákupu na Pixmac. Stačí zadat při nákupu slevový kód DESIGNPORTAL a máte třeba 2 megapixelovou fotku zdarma.

Odkazy:
http://www.miton.cz
http://www.pixmac.cz
http://blog.pixmac.com/people-behind-pixmac/
http://mufin.fi.muni.cz/imgsearch/
http://diskuze.designportal.cz/comments.php?DiscussionID=166

Design portal

https://www.designportal.cz/zajimavosti-odkazy/pixmac-ceska-mikrofotobanka.html

06.05.09