Článek

Pirelli 2008 ovládly šanghajské hříšnice

Pirelli kalendář 2008Pirelli 2008 ovládly šanghajské hříšnice

Pro všechny co mají rádi ženy, jejich krásu a k tomu brilantní fotografie je tady každý rok kalendář Pirelli 2008. Ten letošní představila společnost Pirelli již 17. listopadu v Paříži. V Česku měl premiéru 6.prosince.

První kalendář Pirelli je z roku 1964. Od té doby vychází s výjimkou let 1975–1983 jako limitovaná edice pro významné zákazníky, slavné osobnosti a hlavy států. Autoři kalendářů jsou přední světoví fotografové př Richard Avedon, Annie Leibovitzová, Peter Lindbergh či Bruce Weber.

Pirelli kalendář 2008

Autorem pro rok 2008 se stal  mistr portrétní fotografie  Patrick Demarchelier, který fotil kalendář Pirelli už v roce 2005 v brazilském Riu. Jeho hlavní hvězdou byla tehdy Jenifer Lopez.

Pirelli kalendář 2008

 Hlavní kráskou letošního kalendáře je hongkongská herečka Maggie Cheung (u nás ji proslavila role mytologické bojovnice v historickém velkofilmu Hrdina). Dále v kalendáři najdete krásu v podání dalších 11 modelek (Gemmy Wardov, Catherine McNeil, Doutzen Kroes, Agyness Deyn, Coco Rocha, Lily Donaldson či Caroline Trentin…).

Pirelli kalendář 2008

 Krása je tedy  to oproti minulým kalendářům vskutku exotická. Autor pro svou inspiraci a ztvárnění vyrazil až do Asie, do metropole Šanghaj. V Šanghaji nás kalendář zavede do staré francouzské čtvrti proslulé nevěstinci a rušným nočním životem, do nádherných zahrad bývalého britského konzulátu, ke svíjející se cestě Nanjingu i do interiéru typické šanghajské čajovny. Sám autor kalendář komentuje jako: „směs orientálního a západního“.

Pirelli kalendář 2008

Kalendář však není jen krásnou tiskovinou, reklamou, ale je také nástrojem pro získání příspěvků na charitu. Letos je opět jeden exemplář u nás dražen pro charitativní účely na adrese www.idnes.cz/pirelli. Výtěžek dražby bude věnován na pořízení inverzního mikroskopu pro genetické analýzy, ve prospěch Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Pirelli kalendář 2008

Není bez zajímavosti, že v listopadu také ve vydavatelství Slovart vyšla kniha Kalendáře Pirelli rekapitulující dosavadní historii z let 1964 až 2007.

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/graficky_design/kalendar-pirelli-2008.html

13.12.07