Článek

Nuda v Brně se nekoná, vznikl tu projekt oborových workshopů Pellico5

Pellico5Nuda v Brně se nekoná, vznikl tu projekt oborových workshopů Pellico5

Co se týče možností vzdělávání a setkávání designérů a takříkajíc lidí od fochu není na tom Česká republika nejlépe. Jednou za dva roky brněnské bienále a čas od času proběhne Pecha kucha či nějaká akce, spíše jednorázového charakteru a jinak se nic moc neděje. Změnit tuto situaci by mohl projekt Lukáše Veverky s názvem Pellico5. Sám o projektu mluví jako o „oborových workshopech, kde se mohou designéři potkat nad fiktivním projektem v přátelské a tvůrčí atmosféře“. Lukáš sám patří k velkým talentům českého designu a o jeho oceněních v mezinárodních soutěžích i na domácí scéně už jsme na Design portále několikrát psali. Nuda v Brně tak designéry, zdá se, nečeká. Více se dozvíte v rozhovoru Lukášem o jeho projektu Pellico5.

Pellico5

Představil bys projekt Pellico5 těm, kteří o něm ještě neslyšeli?

Jednoduše řečeno jde o oborové workshopy. Které slouží především pro setkávání designérů a jiných multimediálních umělců. V naši zemi žije hodně zajímavých lidí, které stojí za to potkat. A jen v Brně je určitě desítka opravdu zajimavých studií, designérů a typografů, kteří se navzájem neznají, nepotkávají a nespolupracují. Pellico5 jsem koncipoval jako prostor, kde se můžou designéři potkat nad fiktivním projektem v přátelské a tvůrčí atmosféře. Po roce činnosti a devíti workshopech se v projektu Pellico5 takto potkalo více jak třicet lidí.

Pellico5

Podle jakého klíče vybíráš moderátory workshopu?

Měl jsem v životě to štěstí poznat docela dost zajímavých lidí. Moderování workshopu nabízím vždy tomu, o kom jsem přesvědčen, že dokáže v relativně krátkém čase workshopu navázat s ostatníma účastníkama oboustraně přínosnou komunikaci.

Připravit workshop a vyhradit si čas na jeho realizaci stojí spousty energie. Tady bych rád všem moderátorům poděkoval. Pellico5 funguje z jedné poloviny především díky nim. Navíc moderování workshopu není honorované. Moderátoři dostávají pouze symbolickou odměnu a platíme jim cestovní výlohy pokud nejsou z Brna.

Pellico5

Jak konkrétně takový workshop probíhá?

Workshopy jsou jednodenní a obvykle probíhají 4–6 hodin. S ohledem na tento formát, mají workshopy většinou podobu intenzivnímu brainstormingu. Výstupem je pak spíš jen návrh konceptu než hotový projekt. Zpravidla je workshop dělen na dvě části. První má formu přednášky. Je dobré seznámit všechny účastníky s problematikou, které se budou následně věnovat. Druhá polovina se skládá z řešení praktických příkladů.

Ale průběh workshopu nechávám vždy především na koncepci moderátora.

Pellico5

Zúčastnit se může kdokoli anebo jen účast nějakým způsobem filtrována?

Zpočátku nebylo tolik zájemců, aby byl důvod filtrovat. Dnes už musíme fungovat jinak. Podle typu workshopu a preferencí moderátora vybereme nejprve přibližně deset lidí. Zpravidla se někteří z vybraných nemohou nebo nechtějí workshopu zůčastnit. Zbývající volná místa jsou nabídnuty ostatním zájemcům. Vyhrávájí ti nejrychlejší. V současné době mám v adresáři zhruba padesát kontaktů, kterým pravidelně zasílám elektronickou pozvánku a výzvu k účasti. V připadě zájmu o workshopy stačí poslat emailem stručný bodový životopis (škola, praxe) s odkazem na portfolio a žádostí o zasílání newsletteru a pozvánek.

Pellico5

Na které z workshopů, které již proběhly bys zvlášť upozornil?

Pro mě osobně byl nejzajímavější v pořadí pátý workshop. Ovšem ne kvůli tématu workshopu nebo jeho průběhu. Byl to první workshop, kde byli mezi účastníky lidé jenž jsem sám do té doby osobně neznal. V tu chvíli jsem věděl, že by to mohlo alespoň na této úrovni fungovat.

Co zajimavého se chystá do budoucna?

Především bych rád předělal stávající nevyhovující web. Nutně potřebuji přejít na systém, který by umožňoval feedback mezi účastníky a moderátorem. To by mělo proběhnout nejpozději do léta.

Cílem do budoucnosti je opustit regionální český formát, a více se zaměřit na ostatní země v evropě.
Dlouhodobě mám přislíbené moderování od přátel jenž jsem poznal na své stáži v holandském studiu Dumbar. Ale zatím jsme se nedomluvili na konkrétním termínu.

Koncem tohoto měsíce proběhne pravděpodobně hodně zajímavý workshop Věry Marešové. Tématem budou loga a jednotné vizuální styly vládních institucí.

Pellico5

Další informace najdete na stránkách Pellico5.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/graficky_design/workshop-pellico5-brno.html

22.05.09