Článek

MTV bude mít znělku z české produkce

MTVMTV bude mít znělku z české produkce

Čeští designeři Lukáš Veverka a Skákala uspěli se svými znělkami (identy) pro MTV v mezinárodní soutěži a jejich práce tak budou k vidění v lokálních MTV mutacích po celém světě. Tato soutěž pro MTV primárně znamená vyhledávání nových talentů v oblasti motion designu a proto není vyloučeno se s grafikou českého původu budeme na MTV setkávat častěji. Lukáše i Skákalu jsem požádal o minirozhovor ve kterém blíže popsali vznik jejich identů a samozřejmě se v článku můžete podívat na kompletní videa.

Lukáš Veverka:

Skákala:

DP: O jakou soutěž se jedná a jak jste se k ní dostali?

Lukáš Veverka: Soutěž byla vyhlášena prostřednictvím serveru Eyeka, na kterém jsou pravidelně vyhlašovány soutěže (call for enries) v oblasti nových medií. Link mě poslal kamarád a já ho přeposlal dál Skákalovi.

Předmětem soutěže bylo vytvořit Ident pro MTV. V podstatě nejde ani tak o soutěž jako spíš o kampaň MTV, vytvořenou z těch nejlepších příspěvků. Jediný rozdíl oproti běžné práci pro televize je v tom, že za svůj spot nedostanete zaplaceno. MTV tak hledá nové talenty. Těm nejzajímavějším pak může nabídnout další spolupráci.

Systém selfpromotion MTV funguje na základě sdílených dokumentů. Určité prvky, a Identy jsou mezi nimi, může použít kterákoliv pobočka MTV po celém světě. Takže je možné, pokud zaujmete ty správné lidi, že váš spot bude vysílán třeba v Brazílii nebo v Austrálii. Kdekoliv. A to už za to myslím stojí.

Skákala: Co dodat? Možná jen to, že jsme se o tom dozvěděli asi týden před uzávěrkou. Mě třeba na výrobu zbyly asi tři dny, než se všechno vymyslelo, domyslelo a připravilo. A točit jsem mohl jen v noci (přes den i tak nebyl čas kvůli probíhajícím projektům). Ostatně oficiální deadline jsem stejně nakonec nestihnul :)

DP: Můžete nám blíže představit svůj ident? Jednak myšlenku, také způsob vzniku a použité technologie.

Lukáš Veverka: Identy, neboli identifikační znělky, mají vyjadřovat filozofii kanálu a pomáhají televizní stanici identifikovat se s cílovým divákem. Můj ident je z tohoto pohledu poněkud mimo. Na současnou programovou skladbu MTV je příliš ‚artový‘ a může působit trochu jako retro nebo vzpomínka na devadesátá léta, kdy MTV ještě nebyla mainstreamovým mediem.

MTV

MTV

MTV

Můj ident jsem pracovně nazval ‚od zimy do jara‘. Na zmrzlé logo dopadají kapky deště. Každá kapka při dopadu na logo vytvoří hudební tón. Díky bubnujícím kapkám vzniká hudba, ale zároveň stále silnější déšť zničí logo MTV. Samotný význam je skryt, a je na každém jak si to přeloží.

MTV

Spot jsem natočil ‚balkánsky‘ doma v koupelně. Neměl jsem k dispozici studio ani potřebné technické vybavení. Logo vyrobené z rozbitého bezpečnostního skla, vanilkové zmrliny a ledu jsem rozpouštěl deštěm z obyčejné sprchy. Nejdřív jsem pořídil několik záběrů na sucho. První kapky deště jsem do spotu dodělal až v postprodukci v Adobe After Effects. Musel jsem spěchat, protože logo pod světlem ze stolní lampičky rychle roztávalo. Pak jsem natočil tři krátké záběry s deštěm. Víc jsem nestihnul.

MTV

Záběry jsem natáčel na HDV kameru záměrně z ruky — bez stativu. Celý spot je postprodukován v After Effects včetně hudby a střihu, což není moc standartní postup, ale mě to vyhovuje. Roztřesené zaběry jsem zpětně stabilizoval (tracking), čímž získal materiál specifický ‚zvlněný‘ charakter. Nezbytná součást loga — zkratka TV, je vytvořena pomocí 3D kamery opět postprodukčně v Aftrech. Nakonec jsem každý záběr barevně korigoval a kompozičně upravil. Hudba se vytvořila v podstatě sama, vrstvením samplů, zvuků kapek a nahrávek deště.

Skákala: Můj ident se jmenuje “Life”. Je to v podstatě cesta životem (ty jednotlivé významy si tam ale najděte sami) za doprovodu MTV a proto je to celé zobrazováno prostřednictvím zvukové vlny.

MTV

Pro výrobu jsem zvolil stop-motion animaci dráhy světla na dlouhou závěrku. Jde v podstatě o stejnou animaci jako když kreslíte obrázek po obrázku akorát nepužíváte papír a tužku ale baterku, Chtěl jsem použít celkem drobné konkrétní tvary a měl jsem obavu z toho, že se mi nepodaří udržet je v průběhu focení. Po několika pokusech (s mřížkou z nití nebo se “zarážkami” v prostoru) jsem zvolil jistou, ale hodně pracnou cestu — šablony. V těch jsem se pak pohyboval s malou baterkou. Takže i přes klasický “look” tohoto druhu animace zůstávají obrazce přesné.

MTV

MTV

Nijak zvlášť to není upravované — řada obrázků v řadě, nějaké to obarvení, doplnění o pozadí a třeba ten “bordýlek” kolem detailů na MTV je z jiného projektu. Hudba je od MTV a většinu zvuků jsem natočil na primitivní USB mikrofon.

Díky za rozhovor.

Další videa přihlášená do soutěže najdete zde.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/motion_design/mtv-ident-veverka-skakala.html

19.12.08