Článek

Festival světla SIGNAL rozsvítí Prahu, autorem organického vizuálního stylu je studio Oficina

Šestý ročník festivalu SIGNAL potrvá do 14. října a představí 22 instalací českých i zahraničních umělců na trasách centrum, Vinohrady a nově i na trase v Karlíně. Autorem vizuálního stylu festivalu je již počtvrté grafické studio Oficina, tématem je pohled do budoucnosti a následujících 100 let. K tvorbě studio použilo pokročilý animační software Houdini, který umožňuje vytvářet a programovat organické animace.

Každý rok přichází SIGNAL festival s nově pojatým vizuálním stylem, který reaguje na aktuální ročník. Letos si festival poprvé vybral společné téma, které je reakcí na výročí 100 let od založení republiky. Více než o uplynulé roky se však zajímá o století, které má společnost před sebou a s tím související téma budoucnosti a růstu. To se odráží i v hlavním motivu letošního vizuálního stylu, kterým je idea organického růstu s vizí dalších 100 let.

„Vytvořili jsme semínka digitálních struktur. Jejich algoritmy vychází z přírodních struktur, jejichž život přesahuje lidský čas: stromy, korály, minerály, a jiné. Ve zrychleném čase vidíme počáteční fázi jejich růstu, ale dále nedohlédneme. Ve virtuálním světě však rostou dál,“ vysvětluje grafickou podobu letošního vizuálního stylu Marek Cimbálník ze studia Oficina.

SIGNAL festival již více než pět let přináší do České republiky ty nejprogresivnější způsoby vizuálního a světelného umění z celého světa. „Zajímáme se o současné technologie stejně jako o jejich dopady na naše životy, naši společnost, svět kolem nás. Zkoumáme podoby současného vizuálního jazyka. Co všechno se v budoucnu změní a jak tyto změny mohou vypadat? Jak bude vypadat budoucnost naší země? A jak umělecká díla a přístupy v následujících 100 letech? Odpovědi na tyto otázky se vám autoři vystavující na letošním ročníku festivalu pokusí zprostředkovat pomocí svých děl. Reakcí a první odpovědí je náš letošní vizuál,“ doplňuje Matěj Vlašánek, koordinátor programu SIGNAL festivalu.

Pražské studio Oficina se zaměřuje především na motion design a vizuální identitu. Od vzniku v roce 2009 se proslavilo prací na grafické podobě kanálů Prima Cool, RTVS nebo Film+, za které získalo i prestižní ocenění PromaxBDA. V českém prostředí patří Oficina mezi průkopníky motion designu, tedy oboru na průsečíku animace, grafického designu a digitálního videa. Také proto členové studia založili spolek Czech Motion Design organizující festival Mouvo, který představuje světovou špičku motion designu napříč celým jeho spektrem.

Signal festival začne slavnostně ve čtvrtek 11. října v 19 hodin na Karlínském náměstí
a všechny 4 večery bude nově končit ve 23 hodin.

Zdroj a foto: signalfestival.com, ofcn.cz, facebook.com