Článek

Marienbad Film Festival odhalil plakát s Audrey Hepburn, autorem je Jakub Vohnout

Ve dnech 29. srpna až 2. září 2017 se v Mariánských Lázních uskuteční druhý ročník Marienbad Film Festivalu. Festival nabídne českou soutěž experimentálních filmů, rakouský experiment nebo českou filmovou avantgardu 20. až 40. let a může se pochlubit také širokým hudebním programem, výstavou a projekcemi klasických hollywoodských filmů 50. let a dalšími akcemi určenými pro širokou veřejnost.

Autorem festivalového vizuálu, jemuž vévodí silueta slavné americké herečky Audrey Hepburn, je stejně jako loni je Jakub Vohnout, mariánskolázeňský grafik a muzikant. V roce 2008 absolvoval bakalářské studium ekonomie na Západočeské univerzitě. Od roku 2010 pracuje v infocentru v Mariánských Lázních. V roce 2013 se stává členem spolku švihák, kde působí jako grafik. Podílel se na festivalech Kontejnery k Světu, Kulturní ozdravení, Den parků, Minikok, spoluorganizuje a navrhuje plakáty pro přednáškové večery Pecha Kucha Night Mariánské Lázně. Grafiku zajišťoval už pro pilotní ročník Marienbad Film Festivalu a letos byl osloven podruhé.

Oproti loňskému prvnímu ročníku se letos filmový i nefilmový program výrazně rozšíří. Sekce českého experimentálního a nezávislého filmu Theatre Eletrique bude letos poprvé soutěžní. Diváci se mohou těšit na celkem 14 nových českých filmů, které se nebojí experimentovat se svou formou i obsahem. Nová sekce Cinema Excelsior, která prezentuje výběr zahraničního experimentálního filmu, se letos zaostří na Rakousko. Diváci se dočkají také mnoha jiných filmů ve 4 dalších sekcích – unikátní kolekce české avantgardy, sekce Film in Film uvede filmy o filmu, Forum Marienbad mimo jiné představí zvukařský workshop Mikroport, v rámci zvláštního uvedení uvidí diváci také restaurované filmy Gustava Machatého Erotikon a Ze soboty na neděli.

Společenským vrcholem festivalu bude jeho slavností zahájení a zakončení, během nichž diváci uvidí světovou premiéru restaurovaného snímku z 20. let o Mariánských Lázních a hollywoodské kultovní filmy Usměvavou tvář s Audrey Hepburn a Zpívaní v dešti. Nebude chybět ani program pro rodiny s dětmi a pro filmové profesionály. Výstava Steklej humor představí legendu české výtvarné scény Jana Steklíka a hudební program Full Moon Zone neoficiálně zahájí festival již v pondělí 28. srpna vernisáží 7 let magazínu Full Moon a koncertem kapely Zvíře jménem Podzim.

Zdroj a foto: marienbadfilmfestival.com