Článek

Nejlepší filmové plakáty roku 2020. Českého lva získal film Krajina ve stínu

Českého lva za nejlepší plakát roku 2020 získal Jan Poukar za film Krajina ve stínu. Jedná se nestatutární cenu, která byla vyhlášena na tiskové konferenci ještě před oficiálním ceremoniálem. Jan Poukar se do užšího výběru dostal také za plakát k filmu Havel. 

Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy je kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Hrdinové filmu čelí nacismu i komunismu, každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává jinak. V popředí příběhu pak stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou. (zdroj: CSFD.cz)

„Do plakátu se dá schovat plno významů a zároveň žádný. Jde jen o pocit a interpretace, které vás při pohledu na něj napadají.“
Jan Poukar, designer

 

Explikace

Jan Poukar, POUKARdesign

„Přemýšlím, jestli se zrovna k tomuhle plakátu dá něco napsat… cítím, že se tam dá schovat plno významů a zároveň žádný a jde jen o pocit a interpretace, které vás při pohledu na něj napadají.

Základní úvahou je text synopse: …přichází doba, kdy je nutné si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech. Najednou je potřeba zvolit, kdo z celoživotních sousedů je spojenec a kdo je vlastně nepřítel.
Čistě technicky není jen jedna varianta plakátu, ale celá série, kdy každý z osudů je specifický a nejde ho dělit na to, který je významný/důležitější a který méně a kdo je na jaké straně.

Písmo:

Tým:

  • Jan Poukar, design
  • Ivan Zachariáš a Eliška Motýlová, idea
  • Pavel Vácha, fotografie

Další varianty plakátu:

Ostatní nominované plakáty

FREM – Adéla Valha Vorbová

Šarlatán – Rudolf Havlík, Marcela Šedivá

Můj otec Antonín Kratochvíl – Radka Beránková

Havel – Jan Poukar

Ceremoniál předávání výročních cen České filmové a televizní akademie, které symbolizují sošky Českého lva, proběhne v sobotu 6. března 2021 od 20.10 hodin v přímém přenosu na ČT1 z pražského Rudolfina.

Vítězné práce předchozích ročníků

Českého lva za nejlepší plakát roku 2019 získal film Nabarvené ptáče

Nejlepší české filmové plakáty za rok 2018

Zdroj a foto: poukardesign.cz, filmovaakademie.cz