Článek

Plakáty inspirované devadesátkami a Bauhausem. PosterLad chce změnit vnímání plakátů

Umělecký projekt českého designéra Vratislava Pecky má za cíl změnit vnímání plakátu jako takového. Jednoduché tvary, geometrická vyváženost a živé barvy, to jsou společné jmenovatele projektu PosterLad. Cílem pak je především vizuálně zaujmout. Protože svět potřebuje dobře vypadající věci.

„Věřím, že plakát nemusí vždy něco propagovat — událost nebo třeba produkt. Místo toho se snažím využívat médium jako prostor pro realizaci svých výtvarných představ.“
Vratislav Pecka, PosterLad

Hlavním zdrojem inspirace pro tento projekt jsou devadásátá léta. Obaly od VHS, grafika z té doby, oblečení nebo hudba. Dalším velkým zdrojem inspirace je pak i Bauhaus škola. Vratislav Pecka se narodil v Praze v roce 1988. Několik let studoval střih videa na Filmovce v Písku, už v té době se ale našel jinde — v grafice. Na volné noze pracuje už více než dvanáct let. Nyní žije s manželkou v Amsterdamu.

Vratislav Pecka, PosterLad

„Projekt PosterLad vznikal jako takový můj personal project v roce 2016, kdy už mě přestával bavit fakt, že veškerá práce, kterou udělám, je pro moje klienty. Začal jsem tedy dělat plakáty, postovat je na instagram a postupem času se tam moje práce na profilu @posterlad stala relativně populárním. Dnes můj profil sleduje přes 60 tisíc followerů.

PosterLad projekt vyhrál Silver A’Design Award 2019 a German Design Award 2020. Plakáty byly vystaveny na různých designových festivalech mj. v USA nebo Ekvádoru. Zároveň se také začaly prodávat na mém e-shopu.

Foto: Willem-Jan Persoons

Zdroj a foto: posterlad.com