Článek

Jak přemýšlejí technologičtí kreativci: Dubnová konference WebExpo spojí specialisty napříč obory

Dokáže design prodloužit život firmy? Jak uživateli zpříjemnit ověřování, aniž by počítal dokola hydranty nebo semafory? A opravdu necháme umělou inteligenci rozhodovat o tak citlivých věcech jako naše zdraví nebo láska? Odpovědi přinese 15. ročník konference WebExpo, která startuje ve středu 19. dubna v Paláci Lucerna. Na třídenní akci míří do Prahy 96 přednášejících a mentorů, kteří předají zkušenosti ze své práce pro Google, Microsoft, SAP, Revolut, Oracle, Miro nebo Booking.com.

Designéři, kteří kódují. Kodéři, kteří řídí UX. Marketéři, kteří navrhují design. Patnáctý ročník WebExpo zve do Prahy světové špičky technologických profesí, které vidí i za hranice své specializace.

Dlouhý život firem a uživatelské ověřování bez semaforů

Do Prahy dorazí první dáma uživatelských výzkumů, Caroline Jarrett, která dobře ví, že správně připravený formulář dokáže firmám ušetřit velké peníze. Na příkladech ukáže, jaké otázky a postupy pomohou uživateli vyplnit formulář nebo jak vyhodnocovat výsledky výzkumů bez zatoulání do slepé uličky. Caroline Jarrett vede také jeden z pátečních workshopů, na kterém předává své mnoholeté know-how.

Na WebExpo přijíždí poněkolikáté i oblíbený Vitaly Friedman ze Smashing Magazine. Dobře ví, že semafory a hydranty uživatele nebaví, a tak poradí, jak nastavit přívětivější prostředí od bezpečnostní otázek po CAPTCHA. Uživatelskému rozhraní se bude věnovat i při pátečním online workshopu. Designéři všech pokročilostí se naučí řešit složité designové problémy, např. víceúrovňové navigace, filtrování nebo ochrana soukromí.

Jak prodloužit život své firmě a stíhat neustálé změny a trendy, poradí Noelle Ghanem z firmy Revolut. Na příkladu této fin-tech společnosti demonstruje klíčovou roli designu, kterým lze významně prodloužit životnost firem.

A jaké klást otázky a co potřebujete vědět, abyste rychle a jasně kývli na jakoukoliv změnu? S rozhodovacími procesy pomůže Dalia El-Shimmy, vedoucí týmu UX výzkumu pro Miro. Její přednáška je must-hear pro všechny designéry, vývojáře i team leadery.

AI nejen v lásce a uživatelský zážitek z budoucnosti

Chtěli byste spatřit svět očima robota? To dokáže simulovat herní vývojář Filip Hráček. S publikem se podělí o kouzelné triky, díky kterým se uživatel cítí jako hrdina sci-fi filmu. Svou přednáškou o futuristickém uživatelském rozhraní odstartuje konferenci WebExpo.

Dále Richard Graham demonstruje publiku rozdíly v uživatelském rozhraní pro Evropu a Afriku. Designérka Hadar Maximov doporučí, jak navrhovat systémy řízených AI, které mapují uživatelovy emoce a převádějí je do funkcí – citlivě, smysluplně a důvěryhodně.

Za české designéry se představí Běla Beránková a Kristýna Marková. Povídat budou o výzvách a nejistotách každého designéra, který se pustí do budování nového produktu, sestavuje tým nebo chce prosadit výzkum jako důležitou součást fungování firmy.

Kreativní tech profese budoucnosti: Jedna odbornost a vhled do dalších

WebExpo už 15 let spojuje odborníky napříč technologickým spektrem a pomáhá jim přirozeně křížit jejich cesty. „V době home officů je složitější navazovat kontakty mimo svou pracovní bublinu, přitom potřebujeme rozšiřovat své dovednosti i za hranice naší specializace,“ vysvětluje CEO WebExpo Šárka Štrossová.

Každý odborník, který nasaje znalosti z jiných oborů, nabízí světu unikátní mix dovedností. Takoví lidé jsou obrovským přínosem pro vývoj technologií,“ dodává. Řečníci letošního WebExpo jsou toho důkazem – řada z nich patří mezi multidisciplinární jedince a inspirují svou kreativitou lidi napříč obory.

Konference WebExpo proběhne od středy 19. do pátku 21. dubna v Praze

Největší technologická událost roku slaví letos 15 let své existence. Hlavní přednáškovou část hostí už tradičně Palác Lucerna. Od středy 19. do čtvrtka 20. dubna zde proběhne 57 přednášek ve třech sálech. Účastníci najdou v programu také mentorské hodiny nebo tematické diskuze u kulatého stolu. Nebude chybět ani hlídání pro děti a oblíbený dětský technologický koutek WebExpo Kids, který láká děti i rodiče na základy programování ve Scratchi, roboty z LEGO nebo 3D tisk. Poslední, páteční den patří odborným workshopům, které vedou přední osobnosti konference.

Vstupenky na konferenci jsou v prodeji na www.webexpo.net.