Článek

Konference WebExpo se vrací po roční odmlce a láká na hvězdné hosty

Největší technologická konference ve střední Evropě se vrací po roční odmlce způsobené pandemií koronaviru. Umožní tak nejen tuzemské technologické scéně, aby se po dvou letech opět sešla na jednom místě. Od 21. do 23. září nabídne v pražské Lucerně tradičně nabitý program, během něhož vystoupí 70 speakerů z celého světa. Hlavním tématem třináctého ročníku WebExpa, jehož je CzechCrunch mediálním partnerem, bude budoucnost webu, designu, vývoje frontendu i backendu či marketingu, zkrátka všeho, co je s webem a internetem spojené.

Od populárního Smashing Magazine až po falešného Toma Cruise

Velice spokojeni budou letos s nabídkou hostů designéři. Ti se budou těšit mimo jiné na Vitaly Friedmana. Ten se v komunitě proslavil založením a více než patnáctiletým vedením online magazínu Smashing Magazine, který je předním médiem zaměřeným na všechno související s designem a vývojem webu. Zároveň je spoluautorem řady knih Smashing Books. Mimo to Vitaly působí jako konzultant pro UX/UI nebo front-end development. Před založením magazínu se osm let věnoval webdesignu na volné noze. Na WebExpo Vitaly vystoupí již poněkolikáté, letos pro účastníky připravuje nový workshop s designovou výzvou – navrhováním kvalitního responzivního UI.

Dalším populárním řečníkem bude bezpochyby také umělec a co-founder startupu Metaphysic.ai Chris Umé. Ten si u veřejnosti vybudoval jméno sérií virálních, extrémně uvěřitelných deep-fake videí Toma Cruise na TikToku a nyní pracuje i pro filmová studia. Ještě před několika měsíci spolupracoval také na oblíbeném seriálu South Park. Během svého talku na WebExpo se zaměří právě na praktické příklady a širokou využitelnost deep-fake videí. Na přednášce se tak možná ukáže i některá hollywoodská hvězda.

Mezi vývojáři zase zarezonuje jméno Daniela Stenberga, tvůrce nástroj cUrl, za který dostal cenu od švédského kraje a který každodenně využívá miliarda zařízení včetně helikoptéry NASA Ingenuity na Marsu. Harry Roberts je zase pověstným web performance konzultantem, který pomáhal zrychlovat weby pro Google, BBC, OSN a řadu dalších globální webů. A z Googlu na konferenci vystoupí také Martin Splitt, který pomáhal kromě jiného postavit Googlebota, který indexuje webové stránky pro nejpopulárnější vyhledávač na světě.

Česko se nenechá zastínit, tuzemské startupy vysílají své odborníky

Na konferenci vystoupí kromě zahraniční hvězd i experti z českých byznysových vod, bohatě zastoupena bude zejména startupová scéna. Představí se Karel Dytrych, founder platformy Freelo, kterou pro řízení projektů používají e-shopy CZC.cz a Mironet nebo neziskovka Člověk v tísni. Odborník na logistiku ShipMonk k mikrofonu vyslal Davida Pavlíka, svého CTO, který dříve pracoval pro SpaceX či Netflix. Heureka pak poslala svého technologického ředitele Lukáše Putnu.

Známá česká mentorka a koučka Janka Chudlíková radí firmám jako Deloitte, Vodafone nebo Red Bull a na WebExpu se zaměří na to, proč pouze 30 % projektů ve finále splňuje původní očekávání. Jak mít co nejšťastnější zákazníky poradí také Monika Štekrová, Customer Success Manager v LMC. Vývojáře zase potěší guru JavaScriptu Riki Frydrych, pracující v české pobočce amerického jednorožce Outreach.

Zpátky do minulosti k začátkům internetu

Web tak, jak ho známe, spatřil světlo světa poprvé před 30 lety. Proto se WebExpo i trochu netradičně zastaví a ohlédne do minulosti. Na konferenci totiž dorazí Jan Gruntorád, bývalý ředitel organizace CESNET a člověk, který v roce 1992 na půdě ČVUT připojil Česko k internetu. Společně s Jiřím Peterkou, členem Rady Českého telekomunikačního úřadu, se podělí o své zážitky z počátku internetového věku.

Třídenní program letošní konference WebExpo se vedle tradičních přednášek bude skládat také z takzvaných mastermind diskuzí i praktických workshopů a vše doplní různorodé večerní akce. Třináctý ročník WebExpa je naplánován od 21. do 23. září v pražské Lucerně a vstupenky jsou v prodeji na webu konference. Vstupenka na konferenci stojí 6 700 korun bez DPH, přičemž koupit si můžete i jeden z exkluzivních workshopů, které na akci povedou Harry Roberts (o výkonu frontendu v reálném světě), Vitaly Friedman (o inteligentním designu rozhraní) a Eric Reiss (o efektivním designu služeb).

Zdroj a foto: webexpo.net


Text je součástí dlouholeté mediální spolupráce Design portálu s konferencí WebExpo