Článek

Francie striktně proti kouření

CocoFrancie striktně proti kouření

Když se začátkem minulého týdne objevila zpráva, že ve Francii se díky výkladu zákona proti reklamě na tabákové výrobky retušoval plakát k výstavě, pobavilo mně to. Jednalo se o plakát k výstavě věnované francouzském herci a režisérovi Jagues Tati. A neuplynul ani týden a máme tady další omezení.

Kouření

Jacques Tati bohužel u nás není až tak znám, ale jeho charakteristickým a identifikačním znakem byla dýmka. Právě ta se znelíbila a musela být vyretušována. Lépe řečeno, nezmizela zcela, jen se změnila ve žlutý větrník. Opravdu absurdní situace, absurdní vizuál.

Kouření

A neuplynul ani týden a máme tady další omezení.

Díky cigaretě na plakátu. Premiéru v těchto dnech má ve Francii francouzský film o módní ikoně Gabrielle“Coco“ Chanel. „Coco“ Chanel zde ztvárnila herečka AudreyTautou.

Coco

Film je doprovázenkrásným plakátem. Ovšem ten, který dnes je možné oficálně shlédnout je v pořadí druhý. Ten první zobrazoval „Coco“ AudreyTautou s cigaretou, která pro„Coco“ byla tak typická.

Nový ji zobrazuje bez cigarety, jen s rukou v poloze, které něco mezi prsty chybí. Na druhou stranu musím přiznat, že i druhý plakát je krásný. A to i bez cigarety.

Kouření

Trošku mi to připomíná absurditu některých rozhodnutí naší Rady pro reklamu. Snad se v tomto případě naše Rada těmto počinům zasměje a nevezme si z Francie ponaučení.

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/graficky_design/francie-koureni-plakat-coco.html

04.05.09