Článek

Etikety slovenských jogurtů a vín uspěly v soutěži v Japonsku

PergamenEtikety slovenských jogurtů a vín uspěly v soutěži v Japonsku

Slovenské studio Pergamen z Trnavy uspělo v soutěži Pentawards, jejíž slavnostní vyhlášení proběhlo minulý týden v Tokiu. Etikety pro minimlékárnu Malý gazda získaly ve své kategorii zlato a etikety pro vinařství Chateau Rúbaň si odnesly bronz. Podívejte se na oceněné práce.

Pentawards 2014

Pentawards je jednou z nejprestižnějších mezinárodních soutěží obalového designu. Letos se konal osmý ročník a vítězné práce vybírala mezinárodní porota složena z 12 odborníků na Design z Evropy, Ameriky i Asie. Prezident soutěže je Gerardom Caronom.

Brigitte Evrard, spoluzakladatelka Pentawards říká: „Obalový design je velmi náročná a obtížná disciplína, protože podléhá zákonům trhu. Stále víc se zaměřuje na snižování nákladů a krátkodobou ziskovost. Designéři musí častokrát vytěžit z mála maximum.“

Ocenění jsou rozděleni do pěti hlavních kategorií: potraviny, nápoje, tělová kosmetika, luxusní zboží a jiné oblasti. Všechny oceněné práce budou i tento rok zveřejněné v knize, kterou v listopadu vydá Taschen.

 

Malý gazda

První, z vysoko hodnocených prací, byla etiketa pro minimlékárnu Malý gazda (Gold Pentaward 2014), která vyrábí jogurty z farmářského kravského anebo ovčího mléka. Logo s malým chlapcem zachytává dávný moment v paměti a vyvolává příjemné emoce spojené s návratem do dětství.

Našou úlohou bolo navrhnúť logotyp a obaly pre mliekareň, ktorá je hrdá na veľký podiel ručnej práce a starostlivosť, ktorú venuje spracovaniu mlieka,” říká Juraj Demovič, kreativní ředitel a jeden ze zakladatelů studia Pergamen. “Limitovaný rozpočet nám neumožňoval vytvoriť ilustrácie, ktoré by odlišovali jednotlivé druhy jogurtov. Preto sme sa rozhodli pre jednoduchú kresbu logotypu s veľkou farebnou plochou, ktorá umožnuje meniť farby loga podľa príchutí,“ dodává Juraj Demovič.

-

-

-
Zdroj: pergamen.sk

 

Chateau Rúbaň

Ocenení Bronze Pentaward 2014 v kategrii Luxusní zboží patří etiketám pro vinařství Chateau Rúbaň. Jedná se o nové vinařství ze strekovského vinohradníckeho rajóna, jedné z nejlepších vinohradnických oblastí na Slovensku. Jeho identitu charakterizují etikety zdůrazňující původ vína a terroir. Logo, stylizovaný pařez s písmenem R uprostřed, odkazuje na region a název obce Rúbaň (rúbanisko).

“Kresby s nízko položeným horizontom sme navrhli tak, aby už dvojica fliaš vína jednej odrody vytvorila panorámu typickej rovinatej krajiny južného Slovenska. Na každej etikete je niečo, čo charakterizuje tento región: tradičná studňa, ovocné stromy, malá železničná stanica a pod. Minimalistická kompozícia detailných kresieb vystihuje južanskú atmosféru pomaly plynúceho času,” popisuje práci Juraj Demovič.

 

-

-

-
Zdroj: pergamen.sk

 

Štúdio Pergamen

Studio Pergamen již získalo několik ocenění Red Dot Design Award, dvakrát Gold Pentawards, tři čestné uznání v Národnej cene za dizajn a hodně dalších slovenských i mezinárodních cen.

Založeno bylo v roce 1993 v Trnavě.

 

Zdroj textu a úvodního obrázku: pergamen.sk

Design portal

https://www.designportal.cz/graficky_design/pergamen-pentawards-etikety.html

14.10.14