Článek

Design hotel Sax v Praze

Sax hotelDesign hotel Sax v Praze

Máte rádi design a nebaví vás muzea kde vystavené exponáty jsou ve vitríně anebo je hlídá bystrozraký senior? Možná je tady pro vás tip – letos v dubnu otevřený hotel Sax v Praze. Nový designový hotel je otevřen v romantickém prostředí Malé Strany v jednom z klasicistních domů (Jánský vršek 328/3, Praha 1). Interiér je dílem architekta Jaromír Pizingera.

Sax hotel

Designové hotely dnes zažívají velký boom a tak bylo je otázkou času kdy i Praha se bude mít čím pochlubit.

Sax na rozdíl od ostatních hotelů v této lokalitě nenabízí žádné pokoje v pseudohistorickém stylu, ale do klasicistního domu staví jako kontrast skutečné skvosty světového designu 50. až 70. let. Zatímco ostatní hotely v historickém centru města často působí až příliš těžce a tmavě, v Saxu naopak překvapí spousta světla. Znovu otevřený malostranský hotel není smrtelně vážnou rezidencí, ale dům plný vtipu a emocí.

Sax hotel

V hotelu si vychutnáte kávu na sedačce od Luigiho Colaniho, kterou vám barman připraví pod jedním z nejslavnějších světel Vernera Pantona, nazvaném Globe Lamp, a mezitím se můžete kochat pohledem na obraz Zdeňka Sýkory.  Tím je hotel unikátní mezi designovými hotely v Berlíně, Kodani, Paříži. Tam totiž nenaleznete originály, ale pouze repliky. A tak se nikdy neposadíte do originálu od George Nelsona a ze stropu na vás nebude svítit MoonLight z roku 1960 tak jako v Saxu.

Sax hotel

Samotný návrh architekt realizoval za neuvěřitelné dva a půl měsíce. Další rok však strávil nakupováním křesel, pohovek, světel, obrazů i hodin. Jednotlivé kusy sháněl na aukcích po celém světě a v případě potřeby je pak nechával opravovat. Některé z nich se mu podařilo zakoupit v takovém stavu, že nepotřebovaly ani nové čalounění – patina, kterou po čtyřicet let dobře ošetřovaná křesla mají, je nepopsatelně okouzlující.

Sax hotel

Za zmínku stojí ještě pár libůstek v podobě úžasného proskleného zastřešení kde je zavěšeno 4500 průsvitných plastových disků, které hrou přírodního světla vyvolávají mihotavý letní dojem i v jinak šedivém dni.  Dále koberec v atriu na kterém naleznete jména všech designérů, jejichž díla v prostorách haly i pokojů návštěvník nalezne. Ve všech interiérech visí signované obrazy a grafiky autorů zvučných jmen – Vasarelly, Warhol nebo již zmíněná česká legenda Zdeněk Sýkora. Do budoucna plánuje hotelové lobby  připravit prodejní výstavu českého designu. Prozatím je k dispozici prvních pár kousků skvělého designéra Jaroslava Ježka, s nimiž vyhrál v roce 1958 na světovém Expu v Bruselu první cenu.

Sax hotel

Na stránkách hotelu na vás dýchne atmosféra celého hotelu a zároveň se zde dozvíte mnoho o slavných designérech (Charles Rames, Hans Wegnerc, Gio Pontia další) na jejichž „kousky“ můžete v hotelu narazit, což je jistě zajímavým zpestřením a doplněním celého konceptu.

Sax hotel

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/zajimavosti-odkazy/sax-design-hotel.html

02.06.08