Článek

Antalis a Studio Činčera: Vítězí nadstandardy a přátelské vztahy

Antalis je významný distributor papíru a materiálů pro vizuální komunikaci. Při příležitosti uvedení nových barevných kolekcí kreativních papírů Arjowiggins se Antalis spojil se známým designérem Janem Činčerou. V rámci této spolupráce vznikl zajímavý projekt, jehož výsledkem jsou originální krabičky z papírů značek Keaykolour a Curious Metallics.

Spolupráce s firmou Antalis

Celá kooperace začala před mnoha lety projektem známé módní návrhářky Liběny Rochové, který představoval kolekci šatů vyrobených z papíru. Mezi dodavateli papírů na trhu je velká konkurence, ale v případě Antalisu vítězí nadstandard, který firma pro designéra představuje. Shodují se na tom, že jde o osobní přesah a přátelský vztah mezi ním a lidmi z Antalisu. Díky dlouhodobé spolupráci se tak zrodila spousta projektů, jako byly například obaly na sklenice a láhve, šanony a dárkové krabičky.

,,S Jozefem z firmy Antalis, který je náš kamarád, máme takový vztah, že kdybych byl v úzkých, tak můžu zavolat ve dvě ráno a on by se mi pokusil vyjít vstříc. A to je to, co jinde nemám.”

Papír vs. digitál

Podle designéra Činčery nejde o souboj ani konkurenci. Papír nezaostává za digitálním zpracováním, naopak se neustále vyvíjí, a jde tak společně s jinými technologiemi kupředu. Barev a odstínů přibývá a povrchová úprava papíru se zdokonaluje. Stejně tak, jako digitální technologie, i papír představuje pro designéry obrovskou škálu možností pro využití a prostor pro kreativitu.

Oblíbený papír

Nejde říct, který papír je nejlepší nebo oblíbený. Každý je totiž jiný. Jan Činčera ho neposuzuje jen podle barvy, ale hlavně podle provedení.

,,Mám rád běžné papíry a miluji staré a dřevité papíry, které mají svou vůni a strukturu. Jsou to často rozměry, jež vnímáme jinak než očima, a to dotykem a čichem.”

Inspiraci pak designér sbírá mimo své studio. Prozradil nám, že rád navštěvuje kulturní události, chodí do přírody a na různé veletrhy, kde získává informace o nových trendech v tomto odvětví.

,,Inspiruje mě cokoli. A myslím, že u každého zvídavého člověka to tak je. Výstava, hudba a další věci, které jsou kolem mě a rozhodně to nejsou věci z profesionální branže.”

,,Poslední dobou přemýšlím nad tím, jak naše práce vlastně vypadá. Když jsem na břehu moře a vidím velké vlny a na těch velkých vlnách jsou malé vlny, pak zafouká vítr a na těch malých jsou ještě menší vlny, tak takhle vlastně vypadá styl naší práce.” Jan Činčera

Zdroj a foto: antalis.cz