Článek

Stop porušování autorských práv designerů a ilustrátorů! + smlouva ke stažení

Autorské právoStop porušování autorských práv designerů a ilustrátorů! + smlouva ke stažení

Nejdříve jsem chtěla napsat pár slov o tom, že vy jako autoři, byste měli být kompetentní a měli znát autorský zákon, aby vás nějací vykukové v podobě agentur či klientů nevypekli. Jenomže i na druhé straně jsou milí lidé, kteří využívají vašich schopnosti, vaší práce, vašich děl a s prominutím prdí na všechny autorské zákony, protože to je podle nich nedůležité, nepodstatné, tak snad si důvěřujem, ne? Hm. No, stará známa věc je: Pořádek dělá přátele. Těchto pár slov, …..tedy doufám že to bude pár slov, sama moc nečtu dlouhé, nudné, výchovné, články, směřuji těm, kdo si myslí že se jich to týká.

Tak že, bylo nebylo, nedávno tomu, jsem zjistila, že na jednom webu se nachází mé ilustrace v době, kdy už tam dávno neměly, co dělat. Říkám dávno a myslím přesně jeden rok a devět měsíců navíc. Dohoda s agenturou byla na jeden rok, dělala jsem dvě velké ilustrace ( plakát a stolní hru) a pár drobných ilustrací  pro hru na na tom webu. Domluveno bylo, že ilustrace, které byly určeny pro tisk (plakát, stolní hra) mohou dát i na web.

No, a co jsem na tom webu nedávno vlastně našla? Je tam přes 30 ilustrací jako pohlednice a šetřiče obrazovky všechno veřejně ke stažení.  BUM! No tak o tomto tedy rozhodně řeč nebyla. Nejenom že to používají už rok a devět měsíců navíc, ale nakombinovali si z mých ilustrací těch 30 dalších a ještě je dali na web veřejně ke stažení. Na toto musí být  smlouva je k tomuto zákroku do autorských práv  opravňující a tedy souhlas autora. My byli domluveni, že se ty ilustrace tak jak jsou, použijí na jeden rok, toto lze bez smlouvy ústně sjednat. Zásah do díla, jeho poskytnutí veřejnému kopírování bez uvedení autorství je věc jiná a je to neoprávněné zasahování do autorských práv. Na to by museli mít se mnou smlouvu.

Co z toho tedy vyplývá? Ať už poskytujete své dílo, nebo dílo někoho jiného objednáváte k nějakému užití, trvejte na smlouvě, kde bude všechno jasně stanoveno. Já jsem při svém šetření po agenturách zjistila, že to je běžná věc. Skoro by se dalo říci, že to je samozřejmostí, že klient dělá, jako že nevěděl, že takto to vaše dílo nemohl použít, nezlobte se, my se omlouváme, my to nevěděli…………….toto se děje už moc dlouho na to, aby tomu člověk mohl opravdu věřit :) Proto, když budete mít smlouvu, kde bude užití přesně stanoveno a klient vaše dílo použije ještě k dalšímu jinému účelu, už nemohou říci: „ My to nevěděli, my se omlouváme,……………

Milí autoři a tvořitelé, protože toto chování klientů a agentur, je samozřejmostí, je to tedy na vás. Změňte to!

Nenechejte se těmi klienty, kteří vaše umění a vaše schopnosti využívají pro svou reklamu a svůj zisk, jakýmkoliv způsobem omezovat. A vy, co si ta díla objednáváte a používáte, buďte profesionálové.

Vždyť ten autorský zákon není až tak složitý a je to přeci součástí vaší práce.

Profíkúm zdar!
Věra Tataro

K tomuto článku je přiložena ukázka autorské smlouvy, jak může vypadat upravit si ji můžete podle konkrétního díla sami.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/nazory-komentare/autorske-pravo-smlouva.html

14.05.07