Článek

Skončila po roce nějak soutěž o design TV Óčka?

Televize ÓčkoSkončila po roce nějak soutěž o design TV Óčka?

Tenhle článek plánuji napsat téměř třičtvrtě roku, ale tak nějak jsem doufal, že se to třeba vyřeší, že poznáme konečně vítěze soutěže TV Óčka o nový design jejich stránek. Absurdní je, že soutěž byla vyhlášena koncem srpna 2006. Uzávěrka byla 30. září 2006 (pak došlo ještě k prodloužení, soutěž se znovu otevřela).

Podnikáme v oblasti webdesignu a zapojili jsme se do soutěže těsně před uzávěrkou (a to zcela náhodně, kdy jsme narazili na krátkou zprávu na DesignPortal.cz) a den před uzávěrkou jsme poslali 4 barevné varianty. Už od tohoto okamžiku bylo vše zahaleno neproniknutelnou mlhou.

Nikdo neodepsal zpět na zaslané maily s návrhy. Člověk by čekal něco ve smyslu, děkujeme, že jste se zúčastnili soutěže… Prostě bylo ticho po pěšině. Napsal jsem pár mailů, proč se nic neděje a nebyl jsem sám, komu to přišlo divné (článek z 5. 12. 2006). Po těchto mailech přišlo 13. 12. 2006 všem zúčastněným konečně vyjádření:

…děkujeme za zájem o soutěž o novou grafickou podobu webu TV Óčko, a všem, kdo je poslali, i za konkrétní návrhy. Nyní nastal čas se všemi nápady probrat a rozhodnout, zda některý z nich využije. Poté bude oznámen vítěz, zároveň se spuštěním nového webu Óčka, což plánujeme na jaro příštího roku.

Jedna z barevných variací našeho návrhu.
Televize Óčko

No, co k tomu dodat, snad jen, že je prosinec 2007 a žádné jiné vyjádření už nikdy nepřišlo. Soutěž neskončila, resp. nikdy asi ani nezačala, nikdo nevyhrál, nikdo neprohrál a život jde dál. Víte, mě vůbec nejde o to, že bych snad měl ambice vyhrát. V podstatě by naše návrhy ani nemohly vyhrát, neboť když jsem dnes znovu letmo studoval pravidla, tak asi nesplňujeme jeden z požadavků na umístění jedné reklamní plochy do určeného rozlišení. Píšu tento článek z toho důvodu, abych upozornil na minimálně neetické jednání TV Óčka, které nebylo s to samo od sebe napsat všem, že návrhy byly přijaté a určit konkrétní termín zveřejnění výsledků soutěže a dodržet ho. Konec jara 2007 je skoro třičtvrtě roku pryč a web TV Óčka zůstává netknutý. A přitom věřím, že nikomu nešlo o slíbenou odměnu ve výši až 10.000 Kč, ale spíš o zajímavou referenci.

NO!SPEC

NO!SPEC

Pro webdesinéry není takové jednání zcela neznámé a dokonce již dostalo dávno oficiální pojmenování a tím je NO!SPEC (krátký vysvětlující článek o spekulativním designu). Ač tohle není zrovna vzorový příklad NO!SPEC, nemohu si pomoct, že dosavadní jednání TV Óčka přesně vystihuje jeho vlastnosti – vytvořit práci, za kterou se nedostane zaplaceno. Přece jen tohle byla soutěž a odměna byla (možná stále je) podmíněna vítězstvím, tudíž si výhru nemůže někdo nárokovat, ale jednání TV Óčka je takové, že v podstatě dostali návrhy od webdesignérů a nakonec NIKDO nedostal odměnu, neboť nebyl určen vítěz. Z tohoto titulu je dosavadní průběh (ne)soutěže o design TV Óčka NO!SPEC. A já k tomu už jen dodávám NO COMMENT…

Prosím všechny, kteří se zúčastnili soutěže o nový design TV Óčka, aby se ozvali buď v komentářích nebo napsali na e-mail nebo ICQ (kontakty najdete v tomto odkazu).

Jiří Melčák

Diskuzi k tomuto článku najdete na našem novém serveru Design Chat. Zapojte se do diskuze a dejte nám vědět co si o této soutěži myslíte ať jste se jí účastnili nebo ne.

Design portal

https://www.designportal.cz/nazory-komentare/soutez-tv-ocko-konec.html

10.12.07