Článek

Proč vlastně designéři chodí v černém?

Jiří BurešProč vlastně designéři chodí v černém?

Móda je nezajímá, jsou nad věcí a tvůrci všeho. Klika, hrnec, kartáček na zuby všude je vidět ruka designéra. Je tu snad jediná výjimka, dvířka pro kočky (tam a zpátky) údajně vymyslel Isaac Newton.

Kdy se vlastně designéři přestali brát vážně?

Nevím kolik z Vás si pamatuje na Memphis a proto mi dovolte malé zavzpomínání na rok 1978.

Ve věku kdy lidé obyčejně odcházejí do penze italský designér a architekt Ettore Sottsass založil v Miláně Studio Alchymia. Se svými partnery zvučných jmen (Andrea Branzi, Michelle de Luchi, Alesandro Medini, Paola Navone) se pustil do designérské revoluce pod názvem “Il Nuovo Design”. Nový styl přinesl explozi barev, tvarů a nové energie. Excentrický a barevný styl Studia Alchymia byl hravý, emotivní a jejich práce přinesla nový prvek, humor.

Ovšem teprve v roce 1981 se podařilo najít výrobce a finanční podporu. Inspirováni Bob Dylanovou písní “Stuck Outside of Mobile with the Memphis Blues Again” se členové Alchymie rozhodli pro název Memphis.

První kolekce nábytku a doplňků byla představena na Milánském Furniture Fair v roce 1981. Čtyřicet designů, v mnoha případech prototypů, vzbudilo obrovský ohlas. Byla to opravdová revoluce v době, kdy vládly ladné tvary a elegantní barvy. Například manželská postel ve tvaru boxovacího ringu se stala miláčkem medií.

Pro mě osobně byl Memphis největší životní inspirací. Navrhl jsem v tomto stylu celou řadu objektů, které do dnešního dne kolují mezi sběrateli v Austrálii a USA. Jméno Memphis už dnes asi mnoho neznamená, ale o jeho vlivu na moderní design není pochyb.

Memphis

Popelník,váza, konvice 1982-Jiří Bureš

V následujících odkazech si můžete prohlédnout co to znamená když se řekne “Il Nuovo Design”.

www.memphis-milano.it

www.designboom.com/

www.1000-objekte.ch

http://www.artnet.com

Jiří Bureš

https://www.designportal.cz/nazory-komentare/proc-designeri-chodi-v-cernem.html

20.05.08