Článek

Nový druh ohrožení – OPTICKÉ ZNEČIŠTĚNÍ!

Sao PaoloNový druh ohrožení – OPTICKÉ ZNEČIŠTĚNÍ!

Na jedné z přednášek v rámci konference Icograda a Bienále Brno, zazněla úvaha nad reklamou, která nás masíruje v ulicích. Nad jejím vzhledem, informační hodnotou a kvantitou. Jako důkaz nečistoty bylo představeno několik fotografií – běžná ulice versus ulice zbavena všech reklamních nosičů pomocí pečlivé retuše. Bylo to zajímavé a trochu komické. Někdo se usmál, někdo se zamyslel….

Sao Paolo

A už je to tady. Nový druh ohrožení – znečištění, který list International Herald Tribune označil „OPTICKÉ ZNEČIŠTĚNÍ“. Jako první se tohoto chopilo brazilské Sao Paolo, které chce svým občanům dopřát nerušené výhledy na panoramata města. Odstraněny budou všechny billboardy, plakáty, velkoplošné obrazovky, neony, reklama v i na autobusech a taxících. Nová pravidla začnou platit již na začátku ledna. Samozřejmě se ihned zvedla vlna reakcí:

Podle zástupců obchodních a reklamních firem je ale legislativa společensky škodlivá a profesně urážlivá a omezí svobodu projevu. Dalším z argumentů je, že díky chybějícím světelným reklamám ulice budou méně bezpečné. Ekonomové v regulaci pro změnu vidí poškozování pravidel tržního hospodářství…. A na závěr reakce tvůrců reklamy-grafiky, se kterým se ztotožňuji i já –  reklama je forma umění a když jedete autem nebo jdete pěšky, i forma zábavy.

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/nazory-komentare/ohrozeni-opticke-znecisteni.html

04.01.07