Článek

Kolekce zavíracích nožů Pocket od studia Olgoj Chorchoj

Tradiční výrobce nožů — společnost Mikov si k vývoji nového nože přizvala designérské studio Olgoj Chorchoj a jejich společným úsilím vznikla kolekce tří zavíracích nožů ze série Pocket. Povrch nože je vybaven velmi odolnou vrstvou, která má za cíl zajistit jeho vynikající mechanické vlastnosti. Pojďme se na nůž podívat blíže.

Olgoj Chorchoj patří mezi nejznámější česká studia, která se věnují produktovému designu. Založeno bylo v roce 1990 Michalem Froňkem a Janem Němečkem za dob jejich studií na Vysoké škole Uměleckoprůmyslové. Mají na kontě mnoho ocenění a jedno z nich je i za práci pro Mikov na noži Pocket — v roce 2015 cenu Designér roku a Cenu ministerstva kultury ČR.

V kolekci najdete tři nože lišící se velikostí — miniaturní velikosti přívěšku na klíče (S), střední do kapsy (M) a velký do ruky (L). Jejich vzniku předcházela spolupráce společnosti Mikov se studenty Ateliéru produktového designu UMPRUM, pod vedením Jana Němečka a Michala Froňka, kdy měli studenti za úkol navrhnout kolekci zavíracích a speciálně plochých nožů.

„Cílem bylo vytvořit nejen kvalitní a praktický výrobek – takové už tuto firmu proslavily –, ale také výrobek splňující vysoké estetické nároky,“ uvádí na webu studio Olgoj Chorchoj.

Na první pohled zaujme už velká černá krabička, ve které se nůž nachází. Velikostně by se do něj vešel nůž minimálně desetkrát, ale ta velkorysost prostoru dodává pocit luxusu. Stejně jako jeho váha. Když jej poprvé vezmete do ruky budete překvapení. Je těžší, než na pohled vypadá. V redakci jsme měli k dispozici velikost M, tedy střední velikost. Na rozdíl od nejmenší velikosti (S) nemá očko pro uchycení na klíče.

Nůž vychází z tradice zavíracích nožů, má však velmi jednoduché linie a není na něm nic navíc. Plocha, kde se drží, má na sobě kosočtvercový vzor, který zajišťuje, aby nůž v ruce neklouzal a dal se pevně držet. Čepel je z oceli N690 a otevírá se bez pojistky. Stejně jako každá další součástka nože je pokryta vrstvou DLC, která zajišťuje vysokou odolnost proti poškrábání či opotřebení. I při delším používání nůž nejevil známky jakéhokoli opotřebení a to i přesto, že se většinou nacházel v kapse mezi klíči.

Za zmínku stojí i obaly ve kterých se nože prodávají. Vznikly ve Studiu Marvil pod vedením Jiřího Karáska a jsou vyrobeny z hnědé lepenky. Vyrobena byla i „luxusní“ verze v černé barvě. Použitá písma jsou Pacifista a Graphik.

„Šablonovým písmem jsme s laserovou přesností nechali proříznout lepenku a karton, a umožnili tak budoucím majitelům nahlédnout dovnitř,“ popisuje vznik obalů Jiří Karásek.

Cenově se tři velikosti příliš neliší — rozdíl mezi největším a nejmenším je cca 500 Kč, což při ceně nad 4 tisíce není zase takový rozdíl. Aktuálně se prodává za 4 460Kč (S), 4730 Kč (M) a 4998 Kč (L). Cenová hladina však odpovídá použitým materiálům i designu.

Nůž získal řadu ocenění. Kromě již zmíněného ocenění Czech Grand Design si odnesl i cenu za nejlepší nový výrobek z Designbloku a Red Dot Award za produktový design.

Zdroj a foto: mikov.cz, olgojchorchoj.cz