Článek

Kniha X zachycuje tvorbu mladé generace grafických designérů

Kniha X

Kniha X představuje deset současných studentů a nedávných absolventů Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Výběr prací jde napříč oborem – přes korporátní identity firem, knižní design, sociální plakáty, design magazínů až po návrh aplikace či webové projekty. Prostor zbývá i na volné práce a zamyšlení nad aktuálním stavem oboru.

-
Zdroj: Ondřej Brom

Kniha X

Autoři:
Autorem a iniciátorem projektu je Ondřej Brom s Kateřinou Šlaufovou, dále jsou pak zastoupeni autoři Michal Sloboda, Lucie Valerová, Kristina Fišerová, Jan Kloss, Tomáš Procházka, Matěj Činčera, Marta Maštálková, Adam Uchytil, Helena Jiskrová.

Všem z deseti oslovených osobností byl nabídnut stejný prostor a stejné podmínky: naprostá volnost ve zpracování 30 stran. Každý se prezentuje tím, co je mu nejvíce blízké a odkrývá kromě vlastních prací i něco ze sebe. Právě v tom tkví kouzlo celé knihy – naprostá nevázanost, volnost tvůrců, žádné limity (kromě počtu stran), žádné zákazy, žádná nařízení.

Autoři nebyli pro účely knihy vybráni náhodně. Znají se, často spolupracují na různých projektech, nebo přinejmenším diskutují a vzájemně konzultují svou tvorbu. Potkali se v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace prof. ak. mal. Rostislava Vaňka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a přesto, že je možné v jejich práci hledat vliv stejného pedagoga, razí si každý svou vlastní cestu.

Popis:

Kniha byla vytvořena nejen jako odraz tvorby těchto designérů, ale slouží i jako poselství o nové vlně nadějných grafických designérů na české scéně. Poukazuje na to, že kvalitní mladí autoři v České republice jsou, mají spoustu energie a hodně co nabídnout.

Kniha je vytištěna na papíru BIO TOP3, od společnosti Mondi, v rozsahu 360 stran.

Datum představení:
25. 3. 2014

Získaná ocenění:
Ocenění nejkrásnější kniha roku 2013 udělena UPM a PNP autorů do 30 let, a Bronzová příčka na Ed Awards v kategorii Self–Initiated Projects.

Zajímavost:
Kniha nevznikla jako školní projekt. Naopak. Rodila se zcela nezávisle na škole i na klasických nakladatelských procesech. Iniciátor a autor projektu, grafický designér Ondřej Brom, k tomu říká: „Projekt X vznikl z vnitřní touhy něco tvořit a trochu rozčeřit vody českého grafického designu. Oslovil jsem devět kamarádů, jejichž práci sleduji a líbí se mi jejich přemýšlení. Společně jsme připravili veškeré podklady, zajistili výrobu a distribuci, zkrátka o vše jsme se postarali sami. Jsem rád, že se nám to podařilo dotáhnout do konce“.

Kde je možno vidět či koupit:
Kniha vychází v limitované edici 400 kusů s cenou 400 Kč + poštovné. Koupit ji lze na stránkách kniha-x.cz.

-

-

-

-

-

-

-

-
Zdroj: Ondřej Brom

-Hezké české
Tato sekce Design portálu má za cíl představit zajímavý design vzniklý v České republice anebo pocházející od českých autorů.

Formát prezentace je vždy stejný – projekt představujeme formou krátkého dotazníku. U projektů dáváme zřetel na to, aby to byly projekty realizované za poslední rok, fiktivní práce zveřejňovat nebudeme (jedinou výjimkou je volná tvorba nekomerčního charakteru).

Seriál „Hezké české“ vychází většinou jednou až dvakrát do měsíce. Přihlásit svá díla můžete na emailu redakce@designportal.cz.


Zdroj úvodního obrázku: Ondřej Brom

Design portal

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/kniha-x-graficti-desigeri.html

17.09.14